Turska odlučila uključiti se u slučaj tužbe Južne Afrike protiv Izraela
Turska će tražiti da se uključi u slučaj tužbe Južne Afrike protiv Izraela za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, rekao je u srijedu turski ministar vanjskih oslova Hakan Fidan.
"Turska je odlučila tražiti pridruživanje južnoafričkoj tužbi za genocid protiv Izraela pred ICJ-om", naglasio je Fidan na zajedničkoj konferenciji za novinare sa indonezijskom koleginicom Retnom Marsudi.
Tokom sastanka u glavnom turskom gradu Ankari, njih dvoje su, među ostalim temama, razgovarali o Palestini i situaciji u Pojasu Gaze.
Najave američkih sankcija Srbiji uznemirile i Plenkovića: Koliko bi one utjecale na tržište u BiH?
"Ovim korakom se nadamo da će proces pred ICJ-om napredovati u dobrom smjeru”, dodao je Fidan.
Navodeći da napori Turkiye na ovoj prijavi traju već “jako dugo”, Fidan je kazao da će Ankara uskoro završiti svoj pravni rad na slučaju.
Bijela kuća ponovila da je SAD protiv izraelskog kopnenog napada na Rafah
"U međuvremenu, nastavit ćemo raditi sa svim prijateljskim i savezničkim zemljama na tome što se još može učiniti po ovom pitanju i koje se zemlje mogu dalje prijaviti", naveo je.
Fidan je rekao da će Ankara nastaviti stajati uz palestinski narod "u svim okolnostima". Krajem prošle godine Južnoafrička Republika podnijela je tužbu Međunarodnom sudu pravde (ICJ) optužujući Izrael za počinjenje genocida u Pojasu Gaze.
Privremenom presudom u januaru Tel Avivu je naloženo da zaustavi genocidna djela i poduzme mjere kako bi garantirao pružanje humanitarne pomoći civilima u Gazi.
Izraelska vojska ubila dvojicu Palestinaca na okupiranoj Zapadnoj obali
Izrael izvodi ofanzivu na palestinsku enklavu od prekograničnog napada Hamasa 7. oktobra prošle godine u kojem je ubijeno oko 1.200 ljudi.
Od tada je ubijeno više od 34.500 Palestinaca, uglavnom žena i djece, a stotine hiljada su ranjene usred masovnog razaranja i ozbiljne nestašice potrepština.
Izrael je također uveo paralizirajuću opsadu priobalne enklave, ostavljajući većinu njezinog stanovništva, posebno stanovnike sjevernog Pojasa Gaze, na rubu gladi.
Specijalna izvjestiteljica UN-a: Nijedan Palestinac nije siguran sve dok je pod kontrolom Izraela
Izraelski rat je gurnuo 85 posto stanovništva Pojasa Gaze u interno raseljene uz akutnu nestašicu hrane, čiste vode i lijekova, dok je 60 posto infrastrukture enklave oštećeno ili uništeno, podaci su Ujedinjenih nacija.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.