Trgovina najvišom funkcijom u NATO-u

Radiosarajevo.ba
Trgovina najvišom funkcijom u NATO-u


Program kurdske televizije koji se emituje iz Danske trebao je biti obustavljen, ukoliko bi Turska podržala bivšeg danskog premijera Andersa Fogha Rasmussena kao generalnog sekretara NATO-a, navodi se u najnovijim tajnim dokumentima objavljenim na web seiteu WikiLeaks.

Kako prenosi danska televizija TV2 News, bivši ministar inostranih poslova Danske Mogens Luketoft ocijenio je kao "neprihvatljivu" mogućnost takve političke trgovine uz obrazloženje da je ono što će dogoditi kurdskoj televiziji u rukama suda, a ne vlade".

Danski državni tužilac je u augustu ove godine podigao optužnicu protiv televizije ROJ "zbog promovisanja Kurdske radničke partije (PKK)" koju to tužilaštvo smatra "terorističkom organizacijom".

Reakcije na objavu tajnih dokumenata

Reagovanja u svijetu na dio tajne diplomatske prepiske State Departmenta i američkih ambasada i konzulata, koja je objavio WikiLeaks, ne jenjavaju, a iz Teherana stižu optužbe da je riječ o "organizovanoj akciji" Sjedinjenih Država, koja je trebalo da ima "politički uticaj".

Iranski predsjednik Mahmoud Ahmadinejad izjavio je u ponedjeljak da odnosi Irana sa susjedima neće biti narušeni zbog objavljenih dokumenata, u kojima se, između ostalog, navodi da je saudijski kralj Abdullah u više navrata pozivao SAD da napadnu Iran kako bi uništile nuklearni program te države i spriječili je da razvije nuklearno oružje.

"Neki dijelovi američke vlade su proizveli ta dokumenta. Mi ne mislimo da je ova informacija "procurila", izjavio je Ahmadinejad, prenosi Fena.

Ministarstva vanjskih poslova Iraka i Pakistana kritikovala su objavljivanje povjerljivih dokumenata u kojima se izražava zabrinutost SAD-a zbog uticaja Irana u Iraku i strahovanje da bi u Pakistanu uran mogao da se upotrebi za proizvodnju nedozvoljenog oružja.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu je izjavio da Izrael ni najmanje "nije oštećen onim što je objavio WikiLeaks i da objavljeni "dokumenti pokazuju da mnogi izvori podržavaju procjene Izraela, pogotovo o Iranu".

Hrvatska, Njemačka i Afganistan također smatraju da informacije koje su objavljene neće uticati na njihove odnose sa SAD-om.

Njemačka vlada izrazila je, međutim, veliku zabrinutost da dokumenti mogu ometati važne političke procese u svijetu, a Francuska ih vidi kao "prijetnju demokratskoj suverenosti".

Šef belgijske diplomatije Steven Vanackere je izjavio da ga "zabrinjava" činjenica da SAD od svojih diplomata traže da više igraju ulogu špijuna nego diplomata, i dolaze u posjed informacija kao što su brojevi kreditnih kartica stranih zvaničnika u UN-u, šifre i tajni kodovi.

Ministar unutarnjih poslova Hrvatske Tomislav Karamarko smatra da je curenje informacija stalni problem, kao i da se zna "da razne zemlje prikupljaju informacije o Hrvatskoj".

Kabinet slovenskog premijera Boruta Pahora je sa svoje strane demantovao da je Sloveniji ponuđeno da se njen premijer ili predsjednik sastanu s američkim predsjednikom Barackom Obamom, ako ta zemlja primi nekog od zatvorenika iz američke baze Guantanamo na Kubi.

Ruski Kremlj smatra da u objavljenoj prepisci nema ničeg interesantnog da se komentira.

WikiLeaks je u nedjelju objavio neke od 251.287 primjeraka diplomatske prepiske, uglavnom iz posljednje tri godine, koje namjerava da postepeno postavlja na internet.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak