Sve podsjeća na situaciju u Ukrajini: Pozivi iz ove regije su krenuli - 'Putine dođi i zaštiti nas'

2
Radiosarajevo.ba
Sve podsjeća na situaciju u Ukrajini: Pozivi iz ove regije su krenuli - 'Putine dođi i zaštiti nas'

Guvernerka moldavske proruske regije Gagauzije drugi je regionalni načelnik iz ove istočnoeuropske zemlje, po mnogim procjenama najsiromašnije u Europi, koji je zatražio "zaštitu" ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Naime, guvernerka Eugenia Gutul optužila je proeuropsko vodstvo Moldavije za "ugnjetavanje" prokremaljskih stanovnika svoje regije tokom sastanka s predsjednicom ruskog Senata Valentinom Matvijenko u Moskvi u petak, 1. marta, javila je agencija Reuters.

Gagauzija je autonomna teritorijalna oblast na jugu Moldavije, koja nije kompaktna cjelina nego više skup nekoliko enklava, a u kojoj žive Gagauzi, turkofoni narod od oko 250.000 pripadnika, pravoslavne vjere pod kapom Ruske pravoslavne crkve.

Pas Medo sa Cetinja i dalje čeka dječake: "Zar toliko tuguješ? Zar toliko tvoja duša se raspada?"

Oni su politički potpuno podređeni Moskvi kao otvorena rusofilska ispostava, što dovodi do značajnih političkih prijepora u ionako napetim odnosima unutar Moldavije, najsiromašnije europske države.

Do ovog razvoja događaja dolazi nakon što su ranije ove sedmice na "kongresu" moldavske međunarodno nepriznate proruske, od Moldavije odcijepljene pokrajine Pridnjestrovlja (Transnistrije), zastupnici zatražili od Putinove vlade da "poduzme mjere za zaštitu Pridnjestrovlja".

Opsadno stanje u Rusiji: Čuje se pucnjava i eksplozije

To je povećalo strahovanja da bi Moskva u jednom trenutku mogla započeti invaziju na Moldaviju.

Nakon Pridnjestrovlja - Gagauzija

Samoprozvana vlada Pridnjestrovlja - regije na istočnoj strani rijeke Dnjestra s glavnim gradom Tiraspolom, koja graniči sa zapadom Ukrajine i koja je nezavisnost proglasila 1990. godine, a nakon kratkog vojnog sukoba odcijepila se od Republike Moldavije 1992. uz rusku pomoć - poručila je ranije da za 28. februar saziva tzv. kongres svih zastupnika u Pridnjestrovlju, od tamošnjeg parlamenta pa do okružnih, gradskih i seoskih vijeća i strahovalo se, kako je javio američki think tank Institut za proučavanje rata (ISW) da bi s tog kongresa zastupnici mogli zajednički uputiti poruku Putinu s molbom da anektira Pridnjestrovlje u Rusku Federaciju.

Ali, do toga ipak ovog puta nije došlo. Zastupnici na kongresu usvojili rezoluciju kojom se od Moskve traži "samo" da "zaštiti" Pridnjestrovlje od rastućeg moldavskog pritiska, a što je Rusija odmah uzela u razmatranje. Predstavnik ruskog Ministarstva vanjskih poslova rekao je ruskoj državnoj novinskoj agenciji RIA Novosti da će Moskva "pažljivo" razmotriti zahtjev Pridnjestrovlja za zaštitu ruskih "sunarodnika" u regiji. U Pridnjestrovlju su optužili moldavsku vladu u Kišinjevu da je pokrenula "ekonomski rat" protiv Pridnjestrovlja, blokirajući vitalni uvoz s ciljem da regiju pretvori u "geto".

Na sahrani Alekseja Navalnog svirala pjesma američkog pjevača, ogroman broj ljudi izašao na proteste

Moldavija je, naime, dobila status kandidata za članstvo u Europskoj uniji, uz planove da postane članica do 2030. Ruska vlada se snažno protivila pridruživanju svojih regionalnih susjeda organizacijama kao što su EU i NATO, čije je širenje Putin naveo kao dodatno opravdanje za invaziju na Ukrajinu.

A put Moldavije prema članstvu u Europskoj uniji zahtijevao je od Kišinjeva promjenu carinskog zakona kako bi se uskladila s propisima EU. Moldavija je ranije izuzela pridnjestrovske kompanije od plaćanja carina moldavskoj vladi za pridnjestrovski uvoz iz EU i izvoz u EU te umjesto toga dopustila kompanijama u Pridnjestrovlju da plaćaju carine vladi u Tiraspolu. Pridnjestrovlje je, ipak, odgovorilo na januarske promjene kojima se zahtijeva da pridnjestrovska poduzeća plaćaju potrebne obveze moldavskoj vladi povećanjem poreza za oko 2,000 moldavskih kompanija u Pridnjestrovlju, ali šef regije Vadim Krasnoselski izjavio je nedavno da su carinske uplate u proračun Pridnjestrovlja ipak smanjene za 18 posto od početka godine.

Sve podsjeća na Ukrajinu

Strahovanja nisu bila bez razloga, budući da Kremlj relativno redovno šalje signale da bi, barem ih tako tumače brojni zapadni promatrači i funkcioneri, Moldavija nakon Ukrajine mogla biti nova ruska meta.

Ali, ISW je upozorio ranije i da Kremlj provodi informacijske operacije protiv Moldavije, vrlo slične onima koje je koristio prije invazija na Ukrajinu 2014. i 2022. godine i procijenio da Moskva time vjerovatno namjerava stvoriti uslove koji bi opravdali moguću buduću rusku eskalaciju protiv Moldavije.

Osim Pridnjestrovlja, prema tim analizama, slična ruska kampanja tiče se i Gagauzije. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov nedavno je u odgovoru na pitanje nakon govora u ruskoj Državnoj dumi o sukobu u Pridnjestrovlju, kako navode analitičari ISW-a, lažno naveo da Sjedinjene Države i Europska unija kontrolišu moldavsku vladu. Lavrov je također utvrdio da je Zapad zaustavio pregovarački proces 5+2 u sukobu u Pridnjestrovlju, za koji Moskva opetovano insistira da se nastavi, dok se Moldavija tome opire dok se nastavlja ruski rat u Ukrajini.

Cijeli svijet se oprašta od legendarnog Navalnog: Svoj život dao za slobodnu Rusiju

Proces 5+2 uključivao je Rusiju, Ukrajinu, Pridnjestrovlje (Transnistriju), Moldaviju i Organizaciju za europsku sigurnost i saradnju (OESS) kao posrednike te EU i SAD kao posmatrače.

Lavrov je tada utvrdio da u Pridnjestrovlju ima oko 200.000 ruskih državljana te da je Rusija "zabrinuta za njihovu sudbinu" i "neće dopustiti da oni postanu žrtve još jedne zapadne avanture", što također podsjeća na informacijsku kampanju u Ukrajini. A dalje je naveo da je Kišinjev odlučio ne dati subvencije iz državnog proračuna regijama koje se protive integraciji Moldavije u EU, poput Gagauzije.

Sada i Gagauzija daje svoj doprinos nagađanjima o ruskim namjerama u Moldaviji. "Želimo... nastaviti s primanjem potpore od Ruske Federacije", rekla je Gutul predsjednici Senata Valentini Matvijenko tokom sastanka u petak, 1. marta, prije nego što je zatražila uspostavu direktnih zračnih letova između Gagauzije i Rusije.

"Nitko nam ne može zabraniti jačanje veza"

Matvijenko je navodno odgovorila hvaleći Gutul za brigu "o razvoju ekonomije", dok je istovremeno hvalila "proširenje veza između naših regija i Gagauzije" te istakla da je "10 ruskih konstitutivnih regija potpisalo sporazume s Gagauzijom".

"Postoji autonomna teritorijalna jedinica, Gagauzija, koja brine o svojim građanima, koja se želi razvijati, koja želi poboljšati dobrobit svojih građana", rekla je Matvijenko, kako je prenijela ruska državna medijska agencija TASS. "A ako su čelnici Gagauzije voljni sarađivati ​​na ovaj način, mi... ćemo pružiti svu moguću pomoć (kako bismo) ojačali i proširili naše veze", dodala je. "I niko to ne može zabraniti ni nama ni vama", naglasila je.

Najratoborniji Putin kakvog nismo vidjeli. Glavna poruka se može sažeti u samo dvije opasne riječi

Gutul je izabrana na vrh Gagauzije zahvaljujući proruskoj platformi prošle godine na izborima koje je nacionalna vlada Moldavije kasnije istraživala zbog prevare, što je uključivalo stanovnike koji su navodno primili mito da bi glasali za Gutul.

Njena posjeta Moskvi vjerovatno će pojačati zabrinutost da bi Moldavija mogla postati iduća meta Putinovih ekspanzionističkih ambicija. Ta regija dijeli istočnu granicu s Ukrajinom, koju je Rusija napala 24. februara 2022. pod izgovorom da pomaže proruskim separatistima u istočnim regijama Donjeck i Luhansk.

U februaru 2023. predsjednica Moldavije Maia Sandu optužila je Putina za planiranje državnog udara kako bi se svrgnula vlada njene zemlje, što je scenarij za koji su neki zapadni analitičari upozoravali da bi se mogao provesti uz pomoć otprilike 2,000 vojnika koje Moskva drži u Pridnjestrovlju nakon sukoba početkom 90-ih, javlja Jutarnji.hr.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak