Sprema li se novi građanski rat u Siriji? Napadi su već počeli
Veliko je pitanje mogu li se sirijski Kurdi pretjerano radovati padu brutalnog diktatora Bašara al-Asada. Jer događaji na terenu pokazuju da islamisti koji su zahvaljujući pomoći iz Turske sada zavladali Sirijom nemaju miroljubive namjere prema Kurdima, a to bi moglo dovesti do novog rata.
Istina, zapovjednik kurdskih snaga u Siriji pozdravio je u nedjelju rušenje autoritarnog režima Bašara al-Asada. "U Siriji živimo u historijskim trenucima kao svjedoci pada autoritarnog režima u Damasku", objavio je na Telegramu Mazlum Abdi, koji je na čelu Sirijskih demokratskih snaga (SDF), koje kontrolišu dijelove sjeveroistočne autonomne regije poznate kao Sirijski Kurdistan.
Odmah je stigla i prijeteća poruka iz Ankare da Turska želi pomoći da se "garantuje sigurnost" u Siriji nakon pada Asada, ali i da će raditi na sprječavanju davanja autonomije Kurdima.
Fadil Novalić: 'Trojka želi da me slomi. Sve mi nude da zaustavim podršku građana, neću pristati'
U skladu sa spomenutom prijetnjom, u napadu turske bespilotne letjelice na područje pod kontrolom Kurda u ponedjeljak je poginulo 11 civila, uključujući šestero djece, a dan ranije su jedinice koje obučavaju Turci zauzele grad Manbidžu i protjerale borce SDF-a.
Početkom decembra, proturski borci također su zauzeli strateški grad Tal Rifaat od kurdskih snaga, paralelno s velikom ofenzivom pobunjenika protiv Asadova režima.
Oko 25 do 30 miliona Kurda trenutačno živi na području koje nazivaju Velikim Kurdistanom, regiji koja se proteže preko jugoistočne Turske, sjeverozapadnog Irana, sjevernog Iraka i sjeveroistočne Sirije. U sirijskom ih Kurdistanu (kurdski: Rojavayê Kurdistanê, što je u prijevodu "Kurdistan gdje sunce zalazi") živi oko 1,7 miliona, a to je devet posto stanovništva.
Glavni neprijatelji Turske nalaze se u sjevernoj Siriji, gdje kurdske jedinice PKK/YPG (Jedinice narodne obrane) imaju svoje sjedište. Borci YPG-a i dalje su okosnica Sirijskih demokratskih snaga (SDF), osnovanih 2015. godine, koje su obučene i naoružane uz pomoć Sjedinjenih Američkih Država.
Američko-kurdsko bratstvo po oružju bilo je ključno i za razbijanje Islamske države u Siriji. Sirijski Kurdi, odnosno jedinice YPG-a, u savezu su s SAD-om odigrali značajnu ulogu u velikom porazu ISIS-a na frontu i zauzeli su strateški strahovito važan grad Raqqu. Partnerstvo SAD-a s YPG-om donijelo je uspjeh na frontu, a konačna pobjeda Kurda kod grada Kobanija postala je prekretnica u borbi protiv ISIS-a, piše Jutarnji.
Ali upravo je ovaj uspjeh počeo zvoniti na uzbunu u Ankari. Za Erdogana, savez SAD-a i YPG-a predstavljao je promjenu igre u regiji, odnosno mogućnost da Kurdi konačno dobiju vlastitu državu. Turska to ni po koju cijenu neće dozvoliti jer Veliki Kurdistan uključuje i dijelove turskog teritorija.
Tayyipa Erdogana dodatno iritira to što je Sirijski Kurdistan ekonomski samodovoljan zahvaljujući naftnim poljima, a to osigurava stalni dotok novca. Osim toga, nakon što su vlasti u Siriji u proteklih osamdeset godina branile upotrebu kurdskog jezika i kulture, čak i u privatnoj sferi, sada su izgubile tu bitku jer Kurdi vladaju na svojem teritoriju.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.