Špijunska afera potresa SAD (VIDEO)
Radiosarajevo.ba
Slika sa Facebooka fatalne Anna Chapman, jutarnji.hr
Priča koju ovih dana prenose svjetski mediji više je slična dobrom špijunskom romanu nego stvarnom životu. Ipak, špijuni su tu oko nas, potvrđuje najnoviji slučaj koji je potresao Ameriku
Anna Chapman, je tipična crvenokosa 28-godišnjakinja, a zadnjih se godina uspješno pretvarala da se uspješno bavi poslom sa nekretninama. Navodna "ruska veza" joj je predala lažni pasoš kojeg je ona trebala uručiti dalje, međutim, Chapmanova ga je, iz nekih razloga, odnijela na policiju, gdje je i zadržana.
Ona je jedna od deset osoba koje su pod lažnim identitetima dostavljali podatke ruskoj obavještajnoj službi SVR, bivšem KGB-u. Bili su potpuno integrirani u društvo, živili živote tipišnih amerikanaca, slavili Dan zahvalnosti... ui istovremeno slali šifrirane poruke u Moskvu.
CIA ih je pratila godinama, a da Chapmanova nije upala u zamku, kada je od od agenta FBI primila komprimitirajući materijal misleći da se radi o njenoj ruskoj vezi, ko zna da li bi se ovo špijunsko klupko odmotalo.
Zvanična Moskva
Rusko Ministarstvo vanjskih poslova priznalo je da se mađu privedenima nalaze ruski građani, prenosi Glas Amerike. Međutim, iz Kremlja poručuju da oni "nisu počinili nikakvo djelo usmjereno protiv interesa Sjedinjenih Država". U saopćenju na web sajtu Ministarstva kaže se da ruske vlasti pretpostavljaju da će osumnjičenicima biti osiguran normalni tretman dok se nalaze u američkim zatvorima. Također se kaže kako Moskva vjeruje da će američke vlasti uzeti u obzir "pozitivan karakter sadašnjeg stanja rusko-američkih odnosa".
Da li je slučajno to što su špijuni uhapšeni baš u vrijeme dolaska Dmitrija Medvedeva u Moskvu?
Pomoćnik američke državne tajnice za europska i azijska pitanja Philip Gordon smatra da ovaj incident ne bi trebao ugroziti bilateralne odnose između SAD i Rusije.
Deset osumnjičenih privedeno je u nedjelju u saveznim državama New York, New Jersey, Massashusetts i Virginia, a optuženi su za "zavjeru da djeluju kao neovlašteni agenti strane vlade" prenosi Glas Amerike. Richard i Cynthia Murphy uhvaćeni su u svom stanu u Montclairu u New Jerseyju, Vicky Pelaez i Juan Lazaro u Yonkersu u saveznoj državi New York, a Anna Chapman na njujorškom Manhattanu. Michael Zottoli, Patricia Mills i Mihail Semenko privedeni su u Arlingtonu u Virginiji, a Donald Howard Heathfield i Tracy Ann Lee Foley u Bostonu. Jedanaesti optuženi Christopher R. Metsos, koji je agentima isporučivao novac, uhvaćen je na Cipru dok se pokušavao domoći Mađarske.
Murphyjevi i zakopano blago
Presretane poruke pokazale su da se od Murphyjevih tražilo da saznaju sve što mogu o nuklearnom programu, smjenama u vrhu CIA-e, predsjedničkim izborima, Kongresu i strankama, stavu prema Iranu te glasinama iz Bijele kuće. No agentima je prioritet, izgleda, bila vanjska politika predsjednika Baracka Obame, naročito dio koji se odnosio na Rusiju, prenosi Jutarnji list.
Murphyjevi su u proljeće 2009. dobili zadatak da saznaju sve o planiranom Obaminom putovanju u Rusiju i američkom stajalištu o ugovoru za smanjenje strateškog oružja START i drugim pitanjima o kojima raspravljalo. Gospodin Murphy se inače koristio ukradenim identitetom Kanađanina koji je umro 2005.
U pauzama druženja s moćnim poznanicima par je 2006. otputovao u Wurtsboro u New Yorku gdje su su otkopali kovčeg s novcem koji je treći optuženi zakopao dvije godine ranije koji im je služio za podmirenje troškova. Heathfield i Foley su bili zaduženi za informacije o američkoj vojsci i politiku vezanu uz teroriste, internet i centralnu Aziju.
Iako nije jasno koliko su osjetljive bile informacije do kojih su agenti uspjeli doći, agencija AP prenijela je kako se jedan od optuženih 2004. sastajao sa zaposlenikom američke vlade zaduženim za strateško planiranje vezano uz nuklearno naoružanje. Među optuženima se našla Vicky Pelaez, novinarka rođena u Peruu. Radila je za jedan od najpoznatijih dnevnika na španjolskom u zemlji i bila poznata po kolumnama u kojima je kritizirala američku vladu. U siječnju 2000. snimljena je s ruskim dužnosnikom u Južnoj Americi od kojeg je preuzela torbu čiji sadržaj nije poznat. Susjeda optuženika ‘Michaela Zottolija’ i ‘Patricije Mills’ izjavila je da su imali ruski naglasak, prenosi Jutarnji list.
Anna Chapman - femme fatale
Privođenje crvenokose Anne Chapman medijski je bilo najatraktivnije. Za nju se znalo da iza sebe ima neuspjeli brak s Britancem, da stanuje u raskošnom stanu i da se bavi nekretninama. Ta se Ruskinja, vlasnica “Victoria’s Secret” tijela, femme fatale, majstorica zavaravanja i vrhunski obučena agentica, od januara ove godine svake srijede sastajala s dužnosnikom ruske vlade i proslijeđivala mu informacije. Navodno je imala i mobitel kupljen na lažno ime s kojeg je zvala u Rusiju i kojeg se neuspješno pokušala riješiti. Njen odvjetnik, među ostalim, tvrdi da ona, u slučaju da je zaista “briljantan špijun”, ne bi išla predavati putovnicu na policiju, a da je sporni mobitel koristila kako bi zvala svoju obitelj u Rusiji. Tužiteljstvo ističe kako se ona odlaskom na policiju samo željela prikazati nevinom.
Evo intervjua za jedan ruski blog koji je Chapmanova kao "Ruskinja u New Yorku" dala prije godinu dana
http://www.youtube.com/watch?v=f48Uog3Stuc
U istrazi se navodi da je Anna Chapman obavljala primopredaju podataka sjedeći s otvorenim laptopom u kafiću, a ruski bi se službenik pored nje provezao kombijem i tako bi izmijenili podatke. Preko interneta se slalo bezazlene fotografije na kojima su bile poruke koje je bilo moguće čitati samo uz pomoć posebnog programa, prenosi Jutarnji list.
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.