Sirija - zemlja opasna i za novinare

Radiosarajevo.ba
Sirija - zemlja opasna i za novinare

Pod velom tajne, najmanje 30 novinara koji su bili na zadatku u Siriji, oteto je od kada su počeli sukobi u toj zemlji, javlja Agencija Anadolija.

Njihova otmica drži se tajnom sa nadom da bi to moglo pomoći pri pregovorima sa otimičarima koji traže otkup. Česte otmice novinara ostaju tako nepoznate javnosti. Ipak, Komitet za zaštitu novinara, organizacija sa sjedištem u New Yorku, tvrdi da imaju podatke o najmanje 30 otetih novinara i 52 ubijena od kada je građanski rat u Siriji počeo 2011. godine.

Prema podacima te organizacije, najmanje 24 novinara, koja su nestala tokom ove godine, do sada su spašena.

U izvještaju Reportera bez granica, organizacije sa sjedištem u Parizu, stoji da bi ovi brojevi mogli biti i znatno veći. Oni tvde da je najmanje 60 osoba koje su radile u industriji vijesti zatočeno, a da je više od 110 ubijeno.

Razlika u brojevima dolazi zbog korištenja različitih definicija o tome ko je novinar, a ko ne, jer dosta izvještaja o onom što se dešava u Siriji, kao i slika, ne dolazi od onoga što se tradicionalno smatra profesionalnim novinarstvom. Neki su aktivisti povezani sa različitim lokalnim medijskim uredima koji su formirani širom teritorije koju kontroliše opozicija.

Samo deset međunarodnih novinara koji su trenutno zatočeni su identificirani javno, i to četiri francuska državljanina, dvoje Amerikanaca, jedan Jordanac, te po jedan novinar iz Libana i Mauritanije. Ostali su dijelom strani dijelom domaći novinari, ali njihova imena nisu poznata javnosti iz sigurnosnih razloga.

Grupe, kao što je Komitet za zaštitu novinara, uznemirene su zbog otmica. Dok je neobjavljivanje vijesti o otmicama razumljivo u mnogim slučajevima, posebno kada su njihovi životi u opasnosti, organizacija tvrdi da takav pristup problem u Siriji čini samo komplikovanijim.

„Svaki put kada novinar uđe u Siriju, on baca kockicu da li će ga neko oteti ili ne", rekao je Jason Stern, istraživač pri Komitetu.

Vjeruje se da su za većinu otmica krive militantne islamističke grupe, ali i grupe koje podržava sirijska vlada, te kriminalne grupe i pobunjenici.

Česte otmice obeshruju medije da uopće šalju ekipe u Siriju, tako da se dolazi u situaciju da nema vijesti o onom što se dešava na terenu.

„Jako je važno da novinari svjedoče i izvještavaju o ratu u Siriji“, kaže John Daniszewski, urednik agencije AP. „Ipak, nekažnjivost zbog napada na novinare i otmica u ovom sukobbu, znači da moramo biti dvostruko pažljiviji. To nije mjesto za rad početnika, a svi koji skupljaju vijesti moraju biti izuzetno pažljivi. Istovremeno, pravo novinara da istinito i nepristrasno izvješetavaju mora biti zaštićeno kao jedno od osnovnih ljudskih prava.“

Lokalni novinari najugroženiji

Organizacije koje se bave zaštitom novinara kažu da je otmica bilo u svim ratovima, ali da je ono što se dešava u Siriji u mnogo većem obimu.

Istovremeno, ne postoje informacije o broju novinara, pisaca i aktivista koje u zatočeništvu drži tamošnji režim. Vjeruje se da su lokalni novinari najugroženiji. Od 52 novinara koji su ubijeni, prema podacima Komiteta, samo petero nisu Sirijci.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak