Saudijkama omogućeno da rade u prodavnicama veša

Radiosarajevo.ba
Saudijkama omogućeno da rade u prodavnicama veša

Saudijski kralj Abdullah potpisao je naredbu kojom se saudijskim ženama dozvoljava da rade u radnjama gdje se prodaje ženski donji veš, piše u ponedjeljak saudijska štampa.

Žene u Saudijskoj Arabiji od sada će moći da rade i u farmaceutskim laboratorijama, u okviru novih mjera čiji je cilj veća zaposlenost žena u toj zemlji, navodi saudijska agencija Spa. U Saudijskoj Arabiji je još prije tri godine usvojen propis kojim se ženama dozvoljava da rade u prodavnicama ženskog donjeg rublja, ali su se tome usprotivili konzervativni vjerski zvaničnici koji su do sada blokirali primjenu tog propisa.

Vjerski zvaničnici u toj zemlji se protive da žene uopšte budu zaposlene u trgovini. Istovremeno, saudijske žene su se žalile što u prodavnicama sa ženskim donjim vešom rade muški prodavci. Fatima Garub, koja je na Facebooku pokrenula kampanju protiv muških prodavaca u radnjama sa ženskim rubljem, izrazila je zadovoljstvo kraljevom odlukom, ocjenjujući da će zahvaljujući novim propisima 6.000 saudijskih žena moći da se zaposli.

"Od sada više nema neugodnosti i zahvaljujemo kralju koji je razumio naš problem i donio odluku koju smo dugo isčekivali", rekla je Garubova.

Procjenjuje se da stopa nezaposlenosti među saudijskim ženama iznosi 30 posto. Žene u toj zemlji uglavnom rade u obrazovanju gdje je strogo zabranjeno miješanje muškaraca i žena, dok neke među njima imaju svoja vlastita preduzeća.

Ova golfska arapska država je monarhija kojom vlada familija al-Saud u savezu sa klericima stroge vehabijske škole islama. Žene moraju biti pokrivene od glave do pete i nije im dozvoljeno da voze motorna vozila. Saudijske žene su takođe predmet muškog “starateljstva”, sistema koji zahtijeva odobrenje od njihovih staratelja, oca, brata i  supruga, za putovanje ili čak posao. Religijska policija redovno patrolira ulicama kako bi osigurala segregaciju polova i da su žene obučene u skladu sa vjerskim pogledima.

Ipak, stvari se u posljednje vrijeme polako pomijeraju sa mrtve tačke kada su ljudska prava žena u ovoj prebogatoj zemlji u pitanju. Ženama je dozvoljen boravak u hotelu bez muškog pratioca, a prošle godine je jedan visoki klerik smijenjen nakon što je kritikovao rad univerziteta gdje žene i muškarci zajedno prate nastavu. Klerik Šeik Sad al Šetri je opisao miješanje polova na univerzitetima kao "zlo i veliki grijeh".

Veoma konzervativno saudijsko društvo, kojim vladaju strogi islamski zakoni, počelo je da se otvara poslije terorističkih napada na SAD od 11. septembra 2001, kada je utvrđeno da su 15 od 19 islamskih terorista činili Saudijci. Kao rezultat pritiska sa Zapada u zemlji je osnovano zvanično tijelo za zaštitu ljudskih prava, koje se bavi tužbama za kršenje osnovnih ljudskih prava.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak