Robinson predstavio godišnji izvještaj ICTY-a
Radiosarajevo.ba
Predsjednik Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Patrick Robinson u četvrtak je predstavio 16. godišnji izvještaj suda Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. U svom obraćanju, Robinson je upoznao države članice s dostignućima ICTY-a tokom protekle godine, kao i s izazovima s kojima se susreće u nastojanjima da osigura uspješno ispunjenje svog mandata.
Robinson je izrazio zahvalnost članicama Generalne skupštine na podršci koju ukazuju Međunarodnom sudu u posljednjih 16 godina, naglasivši da je ova podrška i dalje od presudne važnosti kako bi ova institucija pravovremeno okončala svoj rad, saopćeno je iz ICTY-a.
On je Generalnu skupštinu takođe obavjestio o procjenama okončanja procesa u predmetima koji su trenutno pred Međunarodnim sudom. Očekuje se da će sva suđenja, s izuzetkom četiri, biti okončana tokom 2010. godine, uz tri za koja se očekuje da će biti završena početkom 2011., i posljednje suđenje, u predmetu protiv Radovana Karadžića, koje će se završiti početkom 2012. godine. Očekuje se da će svi žalbeni postupci biti okončani sredinom 2013. godine.
Osvrćući se na pitanje preostale dvojice optuženih koji su u bijegu, Ratka Mladića i Gorana Hadžića, Robinson je pozvao države članice da učine sve što je u njihovoj moći kako bi se osiguralo njihovo prebacivanje u nadležnost Međunarodnog suda prije okončanja njegovog mandata.
"Ukoliko oni ne budu izvedeni pred lice pravde, to će ostaviti mrlju na historijskom doprinosu Ujedinjenih nacija izgradnji mira u bivšoj Jugoslaviji. Pozivam države članice da učine sve što je u njihovoj moći kako bi se osiguralo hitno hapšenje ovih optuženih koji su u bijegu", naglasio je predsjednik ICTY-a.
On je takođe izvjestio o kontinuiranim naporima Međunarodnog suda na jačanju kapaciteta nacionalnih pravosuđa i učvršćivanju nasljeđa Suda na području bivše Jugoslavije, čime doprinosi održavanju mira i sigurnosti u regionu. Dva projekta koja je Međunarodni sud pokrenuo prošle godine u okviru ovih napora su okončana.
Robinson je iskoristio ovu priliku da pred Generalnom skupštinom pokrene jedno pitanje od velike važnosti: pitanje kompenzacije žrtava zločina u bivšoj Jugoslaviji kao načina koji bi bio komplementaran nastojanjima Međunarodnog suda da doprinese dugoročnom miru i stabilnosti u regionu.
Pozivajući Generalnu skupštinu da podrži osnivanje komisije za odštetu, Robinson je rekao: “Moram se složiti s ocjenom da je međunarodna zajednica zaboravila žrtve. Trenutno ne postoji nijedan djelotvoran mehanizam putem kojeg bi žrtve mogle da zahtijevaju odštetu za povrede koje su im nanijete, uprkos tome što je njihovo pravo na takvu vrstu kompenzacije čvrsto utemeljeno u međunarodnom pravu”.
Dodao je da “pravdu ne predstavlja samo kažnjavanje počinilaca, već i vraćanje dostojanstva žrtvama osiguravanjem konkretnih sredstava da ponovo izgrade svoj život”.
Zaključujući izlaganje, predsjednik ICTY-a je podsjetio na pionirski posao i dostignuća Međunarodnog suda na polju međunarodnog krivičnog prava i pozvao Generalnu skupštinu da pomogne ovom sudu da okonča svoj rad na uspješan i racionalan način. Robinson je pozvao i na nastavak podrške nacionalnim institucijama u bivšoj Jugoslaviji kako bi one mogle da nastave misiju Međunarodnog suda, tj. borbu protiv nekažnjivosti, saopćeno je iz ICTY-a.
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.