Raste napetost između dviju Koreja
Radiosarajevo.ba
Foto: Reuters
Ratni brodovi Sjeverne i Južne Koreje zapucali su jedan na drugoga u utorak, prvi put nakon sedam godina, pri čemu su oštećena plovila na obje strane i porasle su tenzije u regiji u koju za nekoliko dana stiže američki predsjednik Barack Obama, javljaju agencije.
Dvije suprotne verzije
Službeni Seul objavio je da je sjevernokorejski brod ušao 1,3 kilometra u dubinu južnokorejskih teritorijalnih voda u Žutom moru. Južnokorejski glavni štab saopštio je da suprotna strana prvo dobila verbalno upozorenje, a nakon toga je ispaljeno nekoliko hitaca upozorenja iznad broda. Sjevernokorejski ratni brod odgovorio je pucajući po južnokorejskom plovilu, piše Nacional.hr
"Uzvratili smo na napad", nakon čega se njihov brod povukao, navodi se u saopštenju južnokorejske vojske.
U kraćoj pucnjavi nije bilo ranjenih. Južnokorejski brod na sebi ima nekoliko rupa od metaka, a sjevernokorejski je navodno teže oštećen.
U Pjongjangu je, naravno, objavljena drugačija verzija priče. "Južnokorejska vojska bi se morala izviniti za ovu oružanu provokaciju", navodi službena agencija KCNA.
Obamina dalekoistočna turneja
Morsku granicu dviju zemalja u Žutome moru čini tzv. Sjeverna linija razgraničenja (NLL) koju su jednostrano ustanovile snage UN-a na kraju Korejskog rata (1950-1953.). Pjongjang tu granicu ne priznaje.
Dvije zemlje su tehnički još uvijek u ratu.
Sjeverna Koreja se i ranije znala poslužiti vojnim provokacijama kako bi došla na dnevni red važnih diplomatskih događaja. Pjongjang traži direktni dijalog sa Sjedinjenim Državama oko svog nuklearnog programa, a Washington uskoro namjerava odgovoriti hoće li prihvatiti zahtjev, piše Nacional.hr
Predsjednik Obama uskoro kreće na azijsku turneju u sklopu koje će posjetiti Japan, Kinu, Singapur i Južnu Koreju.
Sarkozyijev izaslanik u Pjongjangu
Jack Lang, specijalni izaslanik francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja za Sjevernu Koreju, razgovarao je u utorak u Pyongyangu s ministrom vanjskih poslova Pakom Ui-Chunom, javila je zvanična agencija Nova Kina.
- Obje strane razmijenile su stajališta o pitanju bilateralnih odnosa i niz zajedničkih zabrinjavajućih pitanja, javila je kineska agencija, ne dajući nikakve pojedinosti, navodeći sjevernokorejsku zvaničnu agenciju KCNA.
Pariz i Pyongyang ne održavaju diplomatske odnose a jedan od ciljeva Langove misije u Sjevernoj Koreji jeste da razmotri uvjete uspostavljanja zvaničnih odnosa.
- Francuska se nada dijalogu sa Sjevernom Korejom, kazao je prošle sedmice u Pekingu Lang, jer je Francuska jedina evropska zemlja koja nema diplomatske odnose s režimom Pyongyanga.
Lang, koji je u Pyongyang stigao u ponedjeljak, još nije primio potvrdu da će ga tokom boravka primiti sjevernokorejski čelnik Kim Jong-Il, javio je diplomatski izvor, mada još uvijek nije isključen taj susret.
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.