Putinovo 'tajno oružje' za energiju: Čovjek koji je spasio Rusiju od sankcija Zapada
Rusija zbog rata i sankcija mora hitno razviti nova tržišta za svoje naftne i plinske tvrtke, a Vladimir Putim pri tome se sve više oslanja na mlade ruske tehnokrate koji dobro poznaju Zapad jer su tamo i školovani.
The Wall Street Journal piše o 37-godišnjem bivšem bankaru banke Morgan, Stanley Pavelu Sorokinu, zamjeniku ruskog ministra energetike.
Studirao je finansije u Londonu, pregovarao je o poslovima u Africi i na Bliskom istoku, bio je uključen u razvoj OPEC+, partnerstva između ruske naftne industrije i organizacije zemalja izvoznica nafte pod vodstvom Saudijske Arabije.
Snimak iz BiH koji će vas dirnuti do suza: Pogledajte kako je lovac spasio srnu
Uz to, Sorokin je prošlog mjeseca odigrao ključnu ulogu u postavljanju fiksnih cijena za izvoz nafte, što će osigurati 8,2 milijarde dolara (15,1 milijardi KM) poreznih prihoda koji će se sliti u državnu blagajnu, piše Večernji.hr.
Sorokin je postao "tajno oružje" Rusije u ublažavanju uticaja sankcija Zapada, rekao je za WSJ Viktor Katona, energetski stručnjak i analitičar.
Putin, dugo vremena okružen bivšim špijunima kakav je i on sam bio, i poslovnim prijateljima iz Sankt Peterburga, sve se više okreće mladim stručnjacima koji tečno govore engleski i drže se njegove nacionalističke ideologije.
"Sorokin je oličenje nečeg što nije postojalo u Sovjetskom Savezu. On je dio nove vrste mladih ljudi koji su imali izbora i odlučili raditi u ruskoj vladi", dodao je Katona.
Sorokin je rođen u Moskvi, a odrastao je na Cipru u porodici ruskih diplomata. Vratio se u Rusiju i zaposlio se u banci Ernst & Youngu, pa u Alfa-Bank, najvećoj ruskoj privatnoj banci. Kasnije je prešao u moskovski ured Morgan Stanleya.
Pisalo se da je zvijezda u usponu, a bio je pristalica konzervativnih pogleda na rusku politiku, a jedan je bivši kolega rekao da je bio kritičan prema političkom otvaranju Rusije 90-ih. Želio je ponovno učiniti Rusiju velikom, rekao je drugi kolega.
"Cijeli život, kao dijete, živio sam i školovao se u inostranstvu. I uvijek sam znao da se želim vratiti u svoju domovinu" rekao je Sorokin Putinu, prema transkriptu iz Kremlja.
Ukrajina dobila svog Ramba: Sam u jednom danu uništio pet ruskih tenkova i još tri vozila
Kako se navodi u njegovoj biografiji, u Morgan Stanleyu radio je tri i pol godine kao potpredsjednik i voditelj ruskog sektora nafte i plina.
U razdoblju 2014. i 2015. bio je rangiran kao jedan od najboljih analitičara sektora nafte i plina u Rusiji, a bio je i na čelu "Energetskog istraživačkog centra" Ministarstva energetike.
Od narta 2018. je zamjenik ministra. Europa je bila glavni potrošač ruskih energenata, ali otkako su uvedene sankcije, Kremlj se okrenuo Indiji i Kin, no te je zemlje najčešće kupuju uz velike popuste u odnosu na tržišne cijene, pa su prihodi od nafte i prirodnog plina pali su 46 posto u januaru u odnosu na isti mjesec prošle godine, prema podacima ruskog Ministarstva financija.
Zahvaljujući i Sorokinu, Rusija je u januaru izvezla više od osam miliona barela nafte, što nije zabilježeno od aprila 2020.
Poljska proizvodi 820 tenkova za svoju vojsku
Uz ostalo, posjetio je i glavni grad Republike Kongo Brazzaville, gdje se sastao s predsjednikom, a tema su bili energenti, sastao se i s predstavnik Afganistana s kojim je dogovorena opskrbi Kabula ruskim gorivom.
U usponu je i 39-godišnji zamjenik ruskog ministra financija Alexey Sazanov, koji se školovao na Oxfordu i surađivao sa Sorokinom s kojim sad sada igra ključnu ulogu u pronalaženju načina za pokrivanje brzorastućeg ruskog deficita.
Tu je i Putinov ekonomski savjetnik Maksim Oreškin.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.