Proglašeno vanredno stanje: Najsiromašnija europska zemlja je pred smrzavanjem
Na samom početku Nove godine, ruski plin prestao je teći kroz Ukrajinu. Kijev je 1. januar 2025. proglasio "historijskim" danom jer je odbijanje Ukrajine da produži tranzitni sporazum s ruskim Gazpromom zaustavilo značajan priljev sredstava u Kremlj, koji su se koristili za finansiranje sveobuhvatne invazije na Ukrajinu.
Međutim, u susjednoj Moldaviji ovaj potez prijeti izazivanju ozbiljnu kriznu situaciju, koja bi mogla prerasti u širu energetsku, pa čak i humanitarnu krizu. Moldavija, koja je nekada bila dio Sovjetskog Saveza, među najteže je pogođenim zemljama odlukom Kijeva. Objavili su kako će morati poduzeti mjere za smanjenje potrošnje plina za trećinu i proglasili su 60-dnevno vanredno stanje.
U Pridnjestrovlju, poznatom i kao Transnistrija, odmetnutoj separatističkoj istočnoj regiji Moldavije lojalnoj Moskvi, godina je počela grijanjem samo bolnica i ključne infrastrukture, ali ne i domova.
Još jedan mladi život ugašen na bh. cesti: Ovo je djevojka koja je poginula u slijetanju automobila
Pridnjestrovlje je samostalno proglasilo vanredno stanje i prekinulo u srijedu opskrbu kućanstava grijanjem i toplom vodom, nakon što je Rusija prestala isporučivati plin preko Ukrajine. Samoproglašena Pridnjestarska moldavska republika je proruski entitet koji se odvojio od ostatka Moldavije nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, koji je primao ruski plin preko Ukrajine, ali je ta ruta opskrbe u srijedu prekinuta istekom ugovora o tranzitu između dviju zaraćenih zemalja.
"Topla voda je bila uključena do oko dva sata ujutro, provjerio sam. Sada je isključena i radijatori su jedva topli", rekao je Dmitrij za BBC telefonom iz svog stana u enklavi. "Još uvijek imamo plina, ali pritisak je vrlo nizak, samo ono što je ostalo u cijevima", kaže i dodaje da je svugdje isto.
Pridnjestrovlje se odvojilo od ostatka Moldavije u kratkom ratu dok se raspadao Sovjetski Savez. Tamo su još i danas prisutne ruske vojne snage, a privreda u potpunosti ovisi o ruskom plinu, za koji vlasti u glavnom gradu odmetnute regije, Tiraspolu, ne plaćaju ništa.
"Oni samo imaju datoteku u kojoj piše koliki je dug svaki mjesec", objašnjava Jakub Pieńkowski s Poljskog instituta za međunarodne odnose (PSIM). "A Rusija nije ni zainteresirana tražiti taj novac", dodaje.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.