Pokretačima 'arapskog proljeća' Nobel za mir?

Radiosarajevo.ba
Pokretačima 'arapskog proljeća' Nobel za mir?

Nobelova nagrada za mir za 2011. mogla bi pripasti aktivistima koji su zaslužni za pokretanje revolucionarnog talasa koji je zapljusnuo sjevernu Afriku i Bliski istok tokom "Arapskog proljeća", pišu E-novine.

Wael Ghonim, egipatski internet aktivista i izvršni direktorGooglea, egipatski pokret mladih 6. april, jedan od njegovih utemeljivača Isra Abdel Fattah i tuniska blogerica Lina Ben Mhenni mogli bi biti među dobitnicima te nagrade koja će se dodijeliti 7. oktobra.

"Čvrsto vjerujem da odbor (za dodjelu Nobelove nagrade) i njegov predsjednik žele reagovati na glavna međunarodna pitanja obuvaćena širokom definicijom nagrade za mir", rekao je Jan Egeland, bivši zamjenik norveškog ministra vanjskih poslova.

Rekordnih 240 kandidata, među kojima su 53 organizacije, nominovano je ove godine za tu nagradu vrijednu 10 miliona kruna (1,5 miliona dolara). Odbor za dodjelu nagrade održaće zadnju sjednicu 30. septembra.

Demonstracije i pobune u kojima je tokom 2011. učestvovalo i još učestvuje stotine hiljada ljudi završili su se smjenom autokratskih vladara i političkim promjenama u arapskom svijetu.

Sekretar odbora Geir Lundestad rekao je da je "nekoliko" kandidata nominovanih ove godine povezano s arapskim proljećem, ali nije htio da otkrije njihova imena.

Među poznatim kandidatima ove godine je WikiLeaks i prvi čovjek te organizacije Julian Assange, izraelski dirigent Daniel Barenboim, avganistanska aktivistkinja za ljudska prava Sima Samar, Evropska unija i bivši njemački kancelar Helmut Kohl.

Među nominovanima su i kubanski disident Oswaldo Paya Sardinas, ruska grupa za ljudska prava Memorijal i njena osnivačica Svetlana Ganuškina, Bradley Menning, koji je WikiLeaksu navodno otkrio američke tajne diplomatske bilješke, i kongoanski ljekar Denis Mukvege.

Zadnji rok za podnošenje nominacija bio je 1. septembar, ali su članovi Norveškog odbora za Nobelovu nagradu mogli predlagati nominacije do dana njihova prvog zasijedanja koje se održava 28. ovog mjeseca.

Nominacije se tradicionalno drže u tajnosti 50 godina, osim ako osoba koja predlaže nekog kandidata odluči da otkrije svoj izbor. Nominacije mogu predlagati bivši dobitnici Nobelove nagrade i članovi parlamenata i vlada.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak