Opozicija poziva na smjenu južnokorejskog predsjednika
Šest južnokorejskih opozicionih stranaka podnijelo je nacrt zakona kojim se poziva na opoziv predsjednika Yoon Suk Yeola, javila je novinska agencija Yonhap.
Predlog zakona je podnet Narodnoj skupštini, zakonodavnom tijelu zemlje, u 14:40 sati po lokalnom vremenu, izvijestio je Yonhap.
Šest stranaka, uključujući glavnu opozicionu Demokratsku stranku, odlučilo je da zajednički predlože zahtjev za opoziv protiv Yoona nakon široko rasprostranjene reakcije u političkom spektru zbog njegovog kratkotrajnog dekreta o vanrednom stanju.
Zastrašujući prizor: Objavljen sateliski snimak katastrofalnog požara u Los Angelesu
Očekuje se da će zakon biti izvještavan na plenarnoj sjednici Narodne skupštine u četvrtak, 5. decembra 2024. godine, a glasanje je zakazano za petak ili subotu, navodi Yonhap.
Prema južnokorejskom ustavu, opoziv treba predložiti većina u parlamentu – i odobriti dvije trećine svih poslanika.
Prijedlog bi potom otišao na Ustavni sud – jedan od najviših sudova Južne Koreje, zajedno sa Vrhovnim sudom. Prema ustavu, najmanje šest sudija mora da se složi da nastavi sa opozivom.
Prema ustavu, predsjednik bi bio suspendovan u vršenju svoje vlasti tokom procesa sve dok se ne donese odluka o opozivu.
Noć političkih preokreta u Južnoj Koreji uzdrmala je stabilnost ključnog demokratskog saveznika SAD - šaljući šok talase kroz region i Vašington u trenutku akutne globalne napetosti.
Činilo se da je zapanjujuća, kratkotrajna uredba o vanrednom stanju južnokorejskog predsjednika Yoon Suk Yeola zatekla Washington. To je uznemirujuća stvarnost za vojsku Sjedinjenih Američkih Država, koja ima skoro 30.000 vojnika i svoju najveću prekooceansku bazu u Južnoj Koreji, koja služi kao zaštita protiv zaraćene Sjeverne Koreje i protivteža agresivnoj Kini u strateški kritičnom regionu.
Previranja imaju potencijal za značajne posljedice u trenutku produbljivanja geopolitičkih linija rasjeda u Aziji, gdje i Sjeverna Koreja i Kina jačaju svoje slaganje s Rusijom dok ona vodi rat protiv Ukrajine.
Lideri u Pjongjangu, Pekingu i Moskvi vjerovatno prate razvoj događaja u Seulu s pogledom na njegov potencijal da potkopa ključni bastion američke moći u regionu – a sve su oči sada uprte u Sjevernu Koreju, koja možda želi iskoristiti politički haos u svoju korist.
Politički preokret otvara mogućnost za Kim Jong Una da iskoristi haos. Poznato je da sjevernokorejski lider bira pogodne političke trenutke za velike testove oružja – na primjer, ispaljivanje nove interkontinentalne balističke rakete nekoliko dana prije američkih predsjedničkih izbora prošlog mjeseca.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.