Objavljeni detalji akcije hapšenja hrvatskog narkobosa u Turskoj
U Turskoj je prije pet dana uhapšen hrvatski državljanin Nenad Petrak za kojeg se vjeruje da je vođa međunarodnog narkokartela. Učestvovao je u pokušaju ubistva Josipa Čubelića sredinom aprila ove godine, a među okrivljenima je i Filip Romić, koji je pobjegao u Dubai, ali je uhapšen pri povratku u BiH.
Dan nakon u Bešiktašu je uhapšen Christian Palić koji je osumnjičen da je jedan od vođa zapadnobalkanskog krila međunarodnog narkokartela.
Interpolovu plavu potjernicu za Palićem raspisali su Brazil, Hrvatska i nekoliko europskih zemalja. Europol je podržao istragu krijumčarenja velike količine kokaina u kojoj su učestvovala hrvatska, njemačka, španska i turska tijela za provođenje zakona u okviru operativne radne grupe "Balkanski kartel".
Detalji nesreće kod Lašve: 17-godišnjakinja završila u komi
Operativne aktivnosti dovele su do hapšenja Hrvata koji je bio nositelj organizirane kriminalne grupe, a koji je prošle sedmice ulovljen u Istanbulu (Turska). Vjeruje se da je osumnjičeni bio na čelu velike organizacije za trgovanje drogom koja je krijumčarila kokain iz Južne Amerike u Europu, prenosi MUP u saopćenju.
Osim trgovanja drogom, sumnjiči ga se za niz drugih kriminalnih aktivnosti, među ostalim za nasilje i pokušaj ubistva. Također je povezan s organizacijom isporuke jedne tone kokaina u Europu koji je zaplijenjen u Španiji 2020. godine.
Horor u Meksiku: Bačena osakaćena i raskomadana tijela 12 ljudi
Dan kasnije, u okviru nacionalne istrage turske su vlasti uhapsile još jednu osobu koju je EU smatrao visokovrijednom metom zbog optužbi za pranje novca.
Akcija Balkanski kartel
MUP navodi kako je osumnjičeni bio visokovrijedna meta koju su tražile Hrvatska i Njemačka. Istragom koja je provedena u okviru Europolove operativne radne grupe "Balkanski kartel" obilježena je uspješna saradnja između uključenih država članica EU i Turske usmjerena na razbijanje ove kriminalne organizacije. Hapšenje hrvatskog narkobosa rezultat je operativnih aktivnosti koje je podržao Europol početkom oktobra, a u koje su bila uključena tijela za provođenje zakona iz Hrvatske i Njemačke.
Uhapšena 21 osoba
Akcijski dan koji se održao 11. oktobra 2023. godine doveo je do hapšenja 21 osobe (12 u Splitu, Hrvatska i devet u Njemačkoj) i zapljene osam vozila, oružja (puške, streljiva i prigušivača) te velike količine novca, droge, mobilnih telefona i različitih vrsta isprava.
Nakon hapšenja El Chapovog sina, u Meksiku ubijeno 29 osoba
Europol je pomogao pri razmjeni informacija te pružao analitičku podršku tijekom cijele istrage. Tokom prikupljanja obavještajnih podataka otkrivena je cijela jedna skrivena mreža koja je djelovala u raznim zemljama na nekoliko kontinenata.
Operativna radna grupa protiv balkanskih kartela
Razotkrivanje alata za kriptiranu komunikaciju kojima su se koristili kriminalci pružilo je međunarodnim tijelima za provođenje zakona do sada najveći zabilježeni uvid u kriminalne mreže i način njihova funkcioniranja. Jedan od otkrivenih trendova je važna uloga kriminalnih mreža koje se većinom sastoje od državljana balkanskih zemalja u svjetskoj trgovini kokainom.
Europol je osnovao operativnu radnu skupinu "Balkanski kartel" kao odgovor na ovu prijetnju. Operativna radna grupa okuplja zemlje s područja Balkana, EU-a i šire s ciljem učinkovitog suprotstavljanja ovakvim kriminalnim mrežama koje vode osobe s bliskim vezama u regiji.
U ovoj akciji učestvovala su sljedeća tijela:
- Hrvatska: Policijski nacionalni ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta;
- Služba u Splitu i Služba kriminaliteta droga
- Njemačka: Savezna kriminalistička policija (Bundeskriminalamt)
- Španjolska: Civilna garda (Guardia Civil);
- Turska: Turska nacionalna policija (Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı/ İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü).
Sa sjedištem u Den Haagu, Nizozemska, Europol pruža podršku 27 država članica EU-a u njihovoj borbi protiv terorizma, kibernetičkog kriminala i drugih teških i organiziranih oblika kriminala.
Također radi s mnogobrojnim državama partnerima izvan EU-a i međunarodnim organizacijama. Uz svoje razne procjene rizika i prikupljanje obavještajnih podataka te operativne aktivnosti, Europol ima alate i sredstva koja su potrebna kako bi Europu učinio sigurnijom, zaključuju iz MUP-a.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.