Osvježeno 11:04
Godišnjica atomskog bombardovanja Nagasakija u Drugom svjetskom ratu obilježena je u tom japanskom gradu, a ceremoniji je prvi put prisustvovao predstavnik SAD, zemlje koja je nuklearnim udarima prije 66 godina primorala Japan na kapitulaciju.
Otpravnik poslova američke ambasade James P. Zumwalt, koji je obišao spomenik u Nagasakiju, saopštio je da se predsjednik SAD Barack Obama nada zajedničkom djelovanju sa Japanom u pravcu njegovog cilja - "svijeta bez nuklearnog oružja". Zamwalt se pridružio stanovnicima Nagasakija i gradonačelniku u minutu ćutanja u 11.02 po lokalnom vremenu, trenutku kada je bomba eksplodirala nad gradom.
Kao i prethodnih godina, zvono je zazvonilo tokom molitve za mir, i preživjele žrtve bombardovanja, koje su u trenutku katastrofe bile djeca, zajedno su zapjevale japansku pjesmu zvanu "Nikad više".
Gradonačelnik Nagasakija Tomihisa Taue pozvao je Japan da izmijeni svoju nuklearnu politiku i odbaci ne samo atomsko oružje već i atomsku energiju, s obzirom da su strari strahovi od radijacijske bolesti probuđeni ovogodišnjom katastrofom u nuklearnoj centrali Fukushima jedan. Premijer Naoto Kan je obećao da će Japan raditi na tome da bude manje zavisan od nuklearne energije, a za atomsko bombardovanje Nagasakija je rekao da je to događaj koji se nikada ne smije zaboraviti niti ponoviti.
U napadu je poginulo 39 000 ljudi, a vjeruje se da je od posljedice radijacije umrlo više od 75 000.
Meta napada bio je grad Kokura, međutim zbog velike oblačnosti, druga meta na listi bio je grad Nagasaki. Iako je bomba bila jača od one koja je ranije bačena na Hirošimu, zbog planinskog terena razaranje je bilo manje nego od prvog napada.
Šest dana nakon razaranja Nagasakija, Japan se predao i Drugi svjetski rat na Dalekom istoku je završen.
Grad je po završetku rata ponovo sagrađen. Nagasaki je ostao lučki grad sa razvijenom industrijom brodogradnje.
SAD se nikada nisu izvinile za bacanje atomskih bombi na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki, za koje većina Amerikanaca vjeruje da su bili neophodni radi brzog okončanja rata i izbjegavanje kopnene invazije koja bi odnijela još više žrtava.