Novi paket pomoći: SAD izdvojile 725 miliona dolara za Ukrajinu

3
Radiosarajevo.ba
Novi paket pomoći: SAD izdvojile 725 miliona dolara za Ukrajinu

Sjedinjene Države pripremaju novi paket vojne pomoći od 725 miliona dolara za Ukrajinu , što je potez koji ima za cilj da pokrene Kijev dok Rusija izdvaja 32 posto svog budžeta za 2025. godinu za odbranu. 

Pomoć uključuje sisteme protiv bespilotnih letjelica, municiju za raketne sisteme visoke pokretljivosti (HIMARS) i protivpješadijske nagazne mine, prema američkim zvaničnicima koji su ostali anonimni.

Uključivanje HIMARS municije od strane predsjednika Joea Bidena pokrenulo je spekulacije o potencijalnom obezbjeđenju Armijskog taktičkog raketnog sistema (ATACMS), sposobnosti dugog dometa koju Ukrajina pokušava da gađa ruske položaje do 286 milja.

Nesreća na bh. ceti: Cisterna sletjela s ceste i probila bankinu

Međutim, zvaničnici nisu potvrdili da li će ATACMS biti uključen. Biden se obavezao da će potrošiti sva prethodno dodijeljena sredstva Kongresa za vojnu podršku Ukrajini prije nego što napusti funkciju 20. januara 2025. godine.

Njegov najnoviji paket donosi ukupnu američku pomoć na otprilike 7,1 milijardu dolara u zalihama Pentagona od početka 2023. Državni sekretar Antony Blinken prisustvovaće samitu NATO-a u Briselu, koji će se prvenstveno fokusirati na podršku SAD potencijalnom članstvu Ukrajine.

Blinken će "razgovarati o prioritetima za transatlantsku sigurnost, uključujući podršku ukrajinskoj borbi protiv ruske invazije, produbljivanje saradnje s južnim partnerima NATO-a na Bliskom istoku, sjevernoj Africi i regijama Sahela, te pripremanje za predstojeći samit u Hagu," saopćio je odjel u izjavu. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski predložio je da bi članstvo u NATO-u za teritorije pod kontrolom Kijeva moglo "okončati vruću fazu rata".

Međutim, Zelenski je naglasio da se poziv mora odnositi na sve međunarodno priznate granice Ukrajine. Granice Ukrajine trebale bi biti jasno razgraničene kako bi se osigurala jasnoća o tome gdje će se primjenjivati ​​međusobne odbrambene obaveze NATO-a.

Upotreba protupješadijskih mina u novom paketu izazvala je kritike grupa za ljudska prava. Amnesty International je taj potez označio kao "razarajući", navodeći dugoročne rizike za civilno stanovništvo uprkos tome što su mine "netrajne" i dizajnirane da se deaktiviraju nakon određenog vremena.

Bidenova administracija branila je uključivanje kao neophodno za trenutne potrebe Ukrajine na bojnom polju, nazvavši ih "netrajnim", što znači da su dizajnirani da se deaktiviraju nakon određenog vremenskog perioda kako bi se spriječila neočekivana povreda civila.

Kako se rat nastavlja duž linije fronta od 620 milja, Ukrajina se suočava sa rastućom ruskom ofanzivom. Prema Institutu za proučavanje rata, ruske snage su napredovale u blizini Kupijanska, Torecka i ključnih logističkih pravaca u Pokrovsku.

Ukrajinska protivvazdušna odbrana je 28. novembra uspješno presrela 88 od 132 bespilotne letelice koje su lansirale ruske snage u masovnom napadu preko noći, dok su preostale bespilotne letelice izgubile signal zbog elektronskih protivmjera, navodi ukrajinsko vazduhoplovstvo.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak