Novi generalni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen

Radiosarajevo.ba
Novi generalni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen

Anders Fogh Rasmussen, bivši danski premijer danas preuzima dužnost generalnog tajnika NATO Saveza od Jap de Hop Shefera.

Anders Fogh Rasmussen nije mogao sakriti svoju radost kad je konačno sve bilo završeno oko njegovog imenovanja.

„Osjećam se duboko počastvovanim jer sam imenovan generalnim tajnikom NATO-a i učiniti ću sve da opravdam poštovanje mojih kolega“, rekao je Rasmussen u aprilu na Samitu NATO-a u Strazburu i Kielu.

On će prije svega morati zaraditi povjerenje turskog premijera Redžepa Taipa Erdogana. Erdogan se naime dugo protivio imenovanju Rasmussena na čelo NATO-a i tek je u posljednjem trenutku pokleknuo i dao Dancu svoj blagoslov.

Rasmussen nije omiljen u islamskom svijetu. Razlog su karikature proroka Muhameda koje su prije nekoliko godina objavljene u danskim novinama. Rasmusen je tada bio premijer Danske. Na kraju se ipak provukao prije svega zahvaljujući podršci Baracka Obame, Angele Merkel i Nikolasa Sarkozija.

Pravi problemi tek dolaze


No, stvarni problemi tek očekuju Rasmussena. Sasvim na vrhu liste je angažman NATO-a u Afganistanu.

„Ne možemo prihvatiti da Afganistan ponovo postane utočište za terorizam,“ rekao je Rasmussen.

No, to je mnogo lakše reći nego i postići. Sigurnosna situacija u Afganistanu se naime od prošle godine znatno pogrošala. Čak i na do tada mirnom sjeveru zemlje situacija postaje sve opasnija.

NATO sebi ne smije dozvoliti poraz u Afganistanu zbog čega je pritisak vrlo veliki, a toga je svjestan i Rasmusen. Upravo je Afganistan bio i najveći i najdugotrajniji izazov za Rasmussenovog prethodnika na čelu NATO-a Jap de Hop Shefera.

Odnosi s Rusijom, EU...

Naravno, tu su i brojna druga otvorena pitanja. U kom pravcu želi ići NATO, želi li ili ne biti svjetski policajac i ko još treba pristupiti ovoj vojnoj Alijansi? Ovo su pitanja na koja Shefer nije pronašao odgovor.



No, ono u čemu je Shefer uspio jest ponovo postići jedinstvo unutar Alijasne koja je na početku njegovog mandata bila duboko podijeljena zbog rata u Iraku.

Ali, zbog činjenice da je NATO-a otvorio perspektivu za prijem Gruzije i Ukrajine došlo je do zahlađenja odnosa između Alijanse i Rusije. Posebno opterećenje za te odnos predstavljao je ulazak ruskih trupa u Gruziju u avgustu prošle godine.

Shefer je tada jasno zauzeo poziciju protiv postupka Moskve. U međuvremenu je ponovo nastavljen dijalog Rusije i NATO-a, ali bi odnosi dvije strane svakako mogli biti bolji.

NATO ima probleme i sa EU zbog stalnog sukoba oko nadležnosti kao što je primjerice borba protiv pirata.

I pored toga što Shefer svom nasljedniku predaje ponovo ujedinjeni NATO ostaje činjenica da on nije uspio Alijansi dati vlastiti akcenat.

Da li će to poći za rukom sinu seljaka iz Danske koji se odlikuje skromnošću, hladnoćom i suzdržanošću očekuje se sa nestrpljenjem.

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak