Nova cyber strategija

Radiosarajevo.ba
Nova cyber strategija

Nova strategija Pentagona definira internet kao novo bojno polje i ističe potrebu da se naprave odbrambena utvrđenja oko računarske mreže, zaštiti ključna infrastruktura i tom naporu sarađuje sa savezničkim i ključnim kompanijama.

Kako navodi agencija AP, pozivajući se na izjave zvaničnika i stručnjaka, ta nova strategija, koja uskoro treba da bude objavljena, određuje šta iz cyber-prostora vojska može da koristi u vrijeme rata i mira. Ti kapaciteti kreću se od korištenja kompjuterskih virusa, do obaranja čitave električne i odbrambene mreže neprijatelja.

Američki predsjednik Barack Obama je prije mjesec dana potpisao izvršnu naredbu koja određuje koliko daleko se može ići u korištenju cyber-napada i drugih kompjuterskih operacija protiv neprijatelja, kao dio rutinske špijunaže. U toj naredbi precizira se da vojska mora da traži predsjedničko ovlaštenje za konkretan cyber-napad, a cyber-kapaciteti su uključeni u američku ratnu strategiju.

Naredba je izdata kada su završeni dvogodišnji radovi Pentagona na sastavljanju smjernice za cyber-ratovanje, u vrijeme kada SAD nastoji, zajedno sa svojim saveznicima, da odredi globalna pravila. Te smjernice slične su onima koje određuju pravila upotrebe drugih oružja, poput nuklearnih raketa ili špijunskih satelita.

Zvaničnici koji su željeli da ostanu anonimni navode da bi, naprimjer, tim uputama bilo odobreno vojsci da digitalnim kodovima testira mrežu neke druge zemlje da bi provjerila da sve veze funkcioniraju, poput satelita koji snimaju vojne lokacije drugih država. Pritom korišteni kodovi treba da ostanu pasivni, odnosno ne smiju da nemaju viruse, ali ukoliko bi SAD ikada ušao u sukob s tom zemljom, isti digitalni kod bi omogućio cyber-napad, ako ga odobri predsjednik.

Iste smjernice određuju da SAD, ako je izložen napadu, može da se brani i da obara servere u drugim zemljama, odnosno da napadače gone i preko nacionalnih granica, iako se radi o virtualnoj sferi.

Stručnjaci i zvaničnici slažu se da će cyber-ratovanje biti dio svakog budućeg sukoba, ali da ti kapaciteti nisu super oružje, poput atomske bombe. U svakom slučaju, to jeste novo oružje na koje su oko bacile razne države i kriminalci.

Zamjenik ministra odbrane William Lyn prošle sedmice izjavio je da će teroristi na kraju naučiti kako da izvedu napade koji mogu da naškode internet mreži.

U tome je značajno pitanje uloge neutralnih zemalja, čije veze hakeri već koriste za svoje napade. Po novim smjernicama Pentagona, ne može se cyber-napad izvesti preko mreže druge zemlje, ako ona na to ne pristane.

Nekada je teško reći odakle je napad krenuo, i ko ga je izveo, mada se forenzičke sposobnosti ubrzano popravljaju.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak