Nasilja u Nigeriji imaju ekonomsku osnovu

Radiosarajevo.ba
Nasilja u Nigeriji imaju ekonomsku osnovu

Bilans sukoba hrišćana i muslimana u gradu Josu u centralnoj Nigeriji iznosi 86 mrtvih, dakle dvostruko više nego što su iznosile ranije procjene, saopštila je u utorak nigerijska vladina agencija.

Grad Jos (zapravo  akronim za „Jesus Our Saviour“, što je trag velikog utjecaja hrišćanskih misionara) se nalazi na liniji razgraničenja između predominantno muslimanskog sjevera Nigerije i juga gdje većinu čine hrišćani. Tenzije između dvije zajednice traju još od nigerijskog stjecanja nezavisnosti 1960 i čak su i političke partije podijeljene na religijskog osnovi.

Novo nasilje je izbilo u nedjelju kada su hrišćani protestovali protiv izgradnje džamije u hrišćanskom dijelu grada i nakon što su muslimansko protestnici napali lokalnu katoličku crkvu.

Zvaničnik u centralnoj džamiji u Josu, gdje su donesena tijela poginulih muslimana, su objavili da je do sada pronađeno 139 tijela, mada neki izvještaji govore i o 200 mrtvih.

U međuvremenu je radikalna muslimanska sekta preuzela odgovornost za bombaške napade na Badnje veče, a u kojima je ubijeno 38 ljudi.

Islamistička grupa, ranije znana kao Boko Haram je na svome web seitu objavila saopštenje u kojem potvrđuje da je odgovorna za više bombaških napada u centru Jos i dva napada na crkve Maiduguri.

Boko Haram je promijenila svoje ime nakon bijega iz zatvora preko 700 zatočenika sredinom godine. Novo ime grupe se prevodi kao „Organizacija koja slijedi učenja poslanika Muhammeda, prvaka islama i svetih ratova.“

Nigerijske vlasti su okrivile Boko Haram za napade na crkve, ali nisu identifikovali osumnjičene za bombaške napade.

Policija je saopćila da je bilo 35 mrtvih u Josu i da je broj žrtava znatno manji nego što tvrdi vladina agencija. Agencija tvrdi da su brojke tačne jer se temelje na informacijama prikupljenim u bolnicama.

"Obišli smo pet bolnica u koje su dovedene žrtve eksplozija i nasilja u Josu", kazao je Daniel Balarabe Gambio, pomoćnik direktora za komunikaciije u Agenciji.

"Podaci koje smo prikupili u tim bolnicama pokazuju da je u incdentima ubijeno 80 osoba i da je 189 ranjeno. Među ranjenim, 70 je dobilo pomoć i moglo je da ode iz bolnice, dok je 119 osoba na liječenju", kazao je on.

 „Ciklus nasilja u Nigeriji se može objasniti činjenicom da obje zajednice i muslimanska i hrišćanska dijele iste probleme, uključujući i nedostatak prilike za ekonomski razvoj“, smatra Corinne Dufka, istraživač pri Human Rights Watch-u u Darkaru (Senegal).

„Frustracija među mladima je često moćna poluga u rukama ambicioznih političara“, dodaje ona. „Čak i onda kada se pred sudovima iznesu dokazi da je nasilje često organizirano i izmanipulirano 'niko nije odgovoran'.“

Dufka također smatra da bi služenje vojske bio vrlo pozitivan korak za smanjenje tenzija, „ukoliko Armija koristi minimalnu silu, kao što je bacanje suzavca kako bi situacija na ulicama smirila“. Pa ipak, dugoročno rješenje će biti moguće samo onda kada vlada bude percepirana kao pravedna i od strane obje zajednice i kada „koreografi nasilja budu ogovarali za svoja djela.“

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak