Meksički zaljev godinu dana nakon katastrofe

Radiosarajevo.ba
Meksički zaljev godinu dana nakon katastrofe

Godinu dana od eksplozije naftne platforme u Meksičkom zaljevu Sjedinjene Američke Države se još bore s posljedicama najgore ekološke katastrofe u svojoj historiji. 

Vlasnik bušotine, britanski British Petroleum (BP) štete procjenjuje na više od 40 milijardi dolara. Dio tih troškova sada pokušava prebaciti i na firme koje smatra suodgovornima za katastrofu, prenose u četvrtak agencije. 

Naftnu platformu Deepwater Horizon u Meksičkom zaljevu prije godinu dana potresla je snažna eksplozija. Poginulo je 11 osoba, a nafta je počela nekontrolirano istjecati u more. Procjenjuje se da je u sljedećih 85 dana iscurilo i do 800.000 tona nafte. Zagađene su stotine kilometara obale.

- Valovi oslobađaju nešto od te nafte koja je još raspršena u moru. Ona se pojavljuje na obali. Ekipe i dalje čiste tu naftu. Obalna straža ih nadgleda, a BP ih plaća. Na obali se još pojavljuju masne mrlje i kuglice katrana, rekao je guverner Louisiane Bob Jindal.

Posljedice istjecanja golemih količine nafte na okoliš do danas nisu potpuno poznate. Ne zna se ni učinak miliona litara hemikalija bačenih u more radi njene razgradnje. Iako priobalne močvare i dalje umiru, ipak se čini da se najgori scenarij nije ostvario. 

Naučnici tvrde da su mikrobi razgradili većinu nafte koja je ostala u moru. Također, zabrana ribolova u velikom dijelu Meksičkog zaljeva omogućila je obnovu populacije nekih vrsta. Velike štete pretrpjelo je zato ribarstvo i turizam. 

- Bila je to vjerojatno najgora godina našeg života. Trideset godina rada otišlo je u nepovrat jer neko nije znao kako se vodi posao. Osjećam se kao budala. Nisam to očekivao. Ne možete uvijek tražiti što se loše može dogoditi, rekao je Dean Blanchard, vlasnik Dean Blanchard Seafooda.

BP je već isplatio milijarde dolara odštete. Sada tuži one koje smatra suodgovornima, vlasnika platforme, Transocean te proizvođača ventila koji je trebao spriječiti istjecanje nafte, Cameron International.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak