Lilianina beba umrla je 72 sata nakon rođenja, čak osam godina bila je nevina u zatvoru
Salvadorka Lilian puštena je na slobodu nakon odsluženja osmogodišnje zatvorske kazne, a iza rešetaka završila je nakon što joj je u bolnici preminulo novorođenče.
Lilian (28), u srijedu, 18. januara, razgovarala je s medijima, prvi put otkad je u decembru napustila kaznionicu.
Dok je ona apelirala na sunarodnjake da "prestanu osuđivati žene koje pate od ozbiljnih porodničkih problema", a aktivistice lokalnih udruženja za građanska prava obrušile su se na stroge zakone te srednjoameričke države koji su, rekle su, doveli do "kriminalizacije rađanja".
Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara
"Zadovoljstvo je veliko. Napokon sam uspjela dokazati svoju nevinost, iako je sam taj proces za mene bio vrlo dug i mučan", rekla je Lilian, koja je 2015. rodila u javnoj bolnici u zapadnom El Salvadoru. No njezina djevojčica nedugo nakon rođenja pretrpjela je ozbiljne komplikacije. Nažalost, preminula je 72 sata nakon što su je smjestili u inkubator.
Mladoj majci suđeno je zbog napuštanja i zanemarivanja djeteta te teškog ubistva, a tužitelji su čak tvrdili i kako se "nije dovoljno brinula o fetusu dok je bila trudna". Dobila je ukupno 30 godina zatvora, no sud je 2023. preispitao kaznu i naredio njezino puštanje na slobodu.
Majka iz BiH koja je rodila četvorke otkrila kako su bebe: Evo šta sada očekuje sretnu porodicu
El Salvador ima jednu od najrigoroznijih zabrana pobačaja u Americi i ona se odnosi na žene koje su pobacile ili rodile mrtvorođenče. Mnoge žene nepravedno su osuđene na dugogodišnji zatvor pod optužbom da su ubile svoju djecu.
Većina stanovnika te srednjoameričke zemlje su rimokatolici ili evangelici, tj. kršćani koji vjeruju da život počinje začećem.
Prema Građanskoj grupi za dekriminalizaciju pobačaja u El Salvadoru, Lilian je bila posljednja od 73 žene koje su strpane u zatvor nakon što su bile osuđene za teško ubistvo zbog pobačaja ili drugih hitnih porodničkih stanja.
"Vrlo smo sretni što smo zatvorili ovaj ciklus", izjavila je koordinatorica grupe, Mariana Moisa, govoreći o kampanji koja je započela 2014. godine, a cilj joj je mobilizirati međunarodnu podršku za oslobađanje žena. Unatoč ovom uspjehu, u El Salvadoru i dalje se vodi 20-ak sličnih slučajeva.
Oglasio se otac iz Bosne i Hercegovine koji je dobio četvorke u Ljubljani: 'Dar od Boga'
"Inzistiramo na traženju pravde, naše žene moraju imati pristup svojim seksualnim i reproduktivnim pravima", istaknula je Moisa, a prenosi Daily Mail.
Nikaragva i Honduras, kao i Dominikanska Republika na Karibima, također nameću opću zabranu pobačaja, čak i u slučajevima silovanja, ali i kad je u opasnosti i život same majke.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.