Libija obilježila godinu dana od početka revolucije

Radiosarajevo.ba
Libija obilježila godinu dana od početka revolucije

Libijci, njih više hiljada, od jučer (16. februara) na ulicama proslavljaju prvu godišnjicu ustanka nakon kojeg je svrgnut, a potom i ubijen Muammar al-Gaddafi. Prema pisanju Reutersa, iako su Libijci danas slavili godišnjicu početka njihovog 'arapskog proljeća', jedan dio okupljenih ljudi i dalje osjeća „nesigurnost i bezvlašće“ u zemlji koja se priprema za svoje prve slobodne izbore.

Kako se navodi, predstavnici mase koja se danas isticala na Trgu mučenika u Tripoliju ili Trgu slobode u Benghaziju, kolijevkama ustanka, morali su s predstavnicima vlasti dogovoriti postavljanje dodatnih kontrolnih tački kako bi spriječili upad Gaddafijevih lojalista.

Proslava, ali...

Spontane proslave počele su u noći s četvrtka na petak, kada su ljudi, samoinicijativno, počeli okupljanja u Tripoliju, Benghaziju i drugim gradovima, praćena zastavama i pjevanjem.

„Bez obzira na probleme koje i dalje imamo u zemlji, ovo je veliki dan i mi ga želimo proslaviti“, izjavila je 22-godišnja studentica iz Tripolija Sarah.

Reuters piše da je život danas mnogo bolji u odnosu na haotične dana borbe libijskih oslobodilačkih snaga koje su sa NATO-om borili protiv Gaddafija i njegovih pristalica. Ipak, pitanja (ne)sigurnosti i političkih problema ističu se pred libijske izbore, najavljene za juni ove godine.


Libijske milicije: Lojalne NTC-u, ali odgovaraju samo komandiru

Nacionalno prelazno vijeće (National Transitional Council - NTC) se u zemlji, preplavljenoj oružjem, bori da ostvari autoritet i osnuje funkcionalnu državnu policiju i vojsku. Lokalne, do zuba naoružane libijske milicije kao da su ušle u vakkum; njihovi vojnici kažu da su lojalni NTC-u, ali da „odgovaraju samo svojim komandirima“. Te milicije se često sukobljavaju zbog uspostave kontrola nad naseljima.

Slabost politike

Ezzieddin Agiel, koji predaje inženjerstvo na Univerzitetu u Tripoliju, ocjenjuje kako bi stanje nesigurnosti moglo ugroziti junske izbore.

"Najveće dostignuće revolucije bilo je što je okončala režim Gaddafija i zaustavila korupciju njegove porodice. Izbori će biti odraz libijske potrage za državom i Ustavom, a slabost libijskih političkih institucija može dovesti do ozbiljnih problema u zemlji, koji će se teško kontrolisati“, dodao je on.

Crispin Hawes iz Konsultantske grupe Euroazije poručio je kako se čini da NTC nije sposoban da odgovori na rastuću mržnju koja je uperena protiv predsjednika Vijeća Mustafe Abdel Jalila, javila je agencija Reuters.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak