Kopenhagen: U pripremi treći prijedlog sporazuma o klimi
Radiosarajevo.ba
Foto: Reuters
Treći prijedlog sporazuma o klimi na UN-ovom samitu u Kopenhagenu, kojeg u petak razmatraju svjetski čelnici, podrazumijeva smanjenje emisije stakleničkih plinova i od strane industrijski razvijenih, bogatih zemlja i zemalja u razvoju, izvještavaju agencije.
Dokument nazvan Kopenhaški sporazum predviđa smanjenje emisije stakleničkih plinova od strane bogatih zemalja za najmanje 80 posto do 2050., u odnosu na količinu emisije štetnih plinova iz 90-ih godina, dok bi zemlje u razvoju svoju emisiju štetnih plinova trebale smanjiti za 15 do 30 posto, javlja AP.
U najnovijem prijedlogu sporazuma se također ističe decembar 2010. kao krajnji rok do kojeg bi svjetski vođe trebali usvojiti zakonski obavezujući sporazum o borbi protiv globalnog zagrijavanja, navodi AP.
Kao ustupak zemljama u razvoju i manjim otočnim državama koje su najranjivije na klimatske promjene, porast temperature bi se trebao ograničiti na 2 stepena Celzijusa više u odnosu na prijeindustrijsko razdoblje, a 2016. bi se razmatralo još strože ograničenje od 1,5 stepena Celzijusa.
Ranije je američki predsjednik Barack Obama pozvao sudionike konferencije na hitnu akciju i da iskažu spremnost na kompromis.
Siromašne zemlje prozivaju bogate države da su najodgovornije za promjenu klime na planetu, smatrajući da zbog povijesne odgovornosti trebaju prednjačiti u smanjenju emisije stakleničkih plinova, prenosi Reuters.
Ministar okoliša iz Švedske, zemlje koja trenutno predsjeda EU-om, izjavio je da ključ za donošenje sporazuma drže SAD i Kina. SAD je, tvrdi Andreas Carlgren, prekasno sjeo za stol, a Kina se protivi "monitoringu", što predstavlja ozbiljnu prepreku.
"EU je zaista htio izaći u susret velikoj skupini siromašnih zemalja, ali su to onemogućile velike sile," kazao je Carlgren, prenosi Hina.
SAD i Kina zajedno su odgovorne za skoro polovicu ispuštenih stakleničkih plinova u atmosferu.
Medvedev napustio Samit
Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev napustio je samit u Kopenhagenu u petak navečer, napustivši pregovore koji su došli u ćorsokak, te otputovao u Alma-Atu, objavila je njegova glasnogovornica.
- On odlazi jer ga u Alma-Ati, glavnom gradu Kazahstana, očekuju njegove kolege iz Organizacije za sporazum o kolektivnoj sigurnosti, koja okuplja zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza, izjavila je Natalija Timakova.
"Ovaj susret predviđen je već dugo vremena", dodala je ona.
On je rekla da je savjetnik Medvedeva za klimatske promjene ostao na konferenciji i da on ima sve neophodne ovlasti.
Prijedlog deklaracije lidera, koja bi trebala da spasi sporazum o klimatskom zagrijavanju, još uvijek je blokiran i o njemu se žustro pregovara, javio je AFP.
Vezano:
Kopenhagen: Obama izjavio da će SAD ispuniti ekološke obaveze
Klimatska konferencija u kritičnoj tački
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.