Komplikovana situacija u Siriji: Evo koje militantne grupe su aktivne i šta kontrolišu

4
Radiosarajevo.ba
Komplikovana situacija u Siriji: Evo koje militantne grupe su aktivne i šta kontrolišu

Sirijski pobunjenici su okončali 24 godine vladavine Bashara al Assada u manje od dvije sedmice munjevite ofanzive. Predvođeni bivšom grupom povezanoj sa al Kaidom, Hayat Tahrir al Sham, ustanak je također podržan od strane kurdskih snaga koje podržava SAD, milicija koje podržava Turska, te desetinama manjih borbenih grupa.

Pogledajmo ko su različite pobunjeničke grupe, ko ih podržava i koja područja sada kontroliraju nakon što je vlada pala.

Hayat Tahrir al Sham (HTS)

Svrgavanje vlade Bashara al Assada predvodila je islamistička grupa Hayat Tahrir al Sham (HTS), bivša podružnica al Kaide, poznata tada kao Nusra Front.

Uznemirujući snimak sa protesta u Srbiji: Automobil udario studentkinju i nosio je na krovu

Osnivač grupe, Abu Muhammed al Jolani, odvojio se od al Kaide 2016. godine u pokušaju da se prikaže kao umjereniji. Grupa je prolazila kroz nekoliko promjena imena, na kraju se ustalivši kao HTS, postajući najjača anti-Assadova pobunjenička grupa u okolini grada Idliba na sjeverozapadu.

Procjenjuje se da HTS ima između 10.000 i 30.000 članova. Velika Britanija, SAD, Rusija i Turska sve je klasificiraju kao terorističku grupu.

Mohammed al-Jawlani se trudi riješiti mračne prošlosti kako bi postao novi lider Sirije

"Oni su islamska grupa koja predstavlja politički islam. Jolani tvrdi da su oni samo sirijski nacionalisti koji će biti tolerantni prema svim manjinama. No, oni izričito isključuju demokratiju jer bi ona oduzela legitimitet od Boga.

Dakle, najbolje što možemo očekivati od HTS-a bila bi neka vrsta 'dobronamjernog diktatorskog režima' s tolerancijom prema sirijskom mozaiku različitih naroda. Ali šanse da će uspjeti okupiti sve pod zajedničkom zastavom sirijskog patriotizma nisu velike – tako da pretpostavljam da se neće dugo održati", kaže vojni analitičar profesor Michael Clarke za Sky News.

U idealnom svijetu, dodaje profesor Clarke, HTS želi kontrolirati cijelu Siriju, za razliku od suparničkih grupa koje jednostavno „žele da se prepoznaju njihovi interesi“.

Sirijske demokratske snage (SDF)

Sirijske demokratske snage (SDF) formirane su 2015. godine. Većinom se sastoje od kurdskih boraca koji žele nezavisnu kurdsku državu koja bi obuhvatila Siriju, Irak i Tursku, iako postoji i nekoliko kršćanskih i arapskih milicija koje se bore za njih.

SDF se većinom sastoji od članova Kurdske jedinice za zaštitu naroda (YPG), koja je nastala 2012. godine, preuzimajući kontrolu nad velikim dijelovima sjeveroistočne Sirije dok su Assadove snage ratovale protiv pobunjenika na zapadu.

Mnogi borci YPG-a su veterani iz Kurdistanske radničke stranke (PKK), koja se decenijama borila unutar Turske u nastojanju da uspostavi Kurdistan kao nezavisnu državu.

Kako je Islamska država napredovala kroz Siriju od 2014. godine, YPG je spriječio njen daljnji napredak, što je kasnije donijelo SDF-u podršku Sjedinjenih Američkih Država.

"SDF je glavni partner Zapada u borbi protiv Islamske države. SAD ne želi previše da se uključi – iako, kao i mnoge zapadne nacije, uglavnom podržava ideju kurdske domovine. Dakle, pomažu im s resursima i obavještajnim podacima dok SDF obavlja 'prljavi posao' na terenu", kaže profesor Clarke.

Profesor Clarke opisuje SDF kao 'dobro organiziranu' i najsnažniju vojno u pogledu 'broja i sposobnosti', ali dodaje da 'ne želi preuzeti cijelu Siriju' – već je potpuno fokusirana na kurdski cilj.

Sirijska nacionalna armija (SNA)

Nakon što je Turska 2016. godine poslala trupe u Siriju kako bi se borila protiv Islamske države i kurdskih grupa, formirana je mreža milicija podržanih od Turske, koja je sljedeće godine postala Sirijska nacionalna armija (SNA). Ova grupa uključila je mnoge elemente koji su prethodno bili poznati kao Slobodna sirijska vojska (FSA).

Simbol nezavisnosti: Šta predstavlja nova zastava Sirije?

SNA je tada kontrolirala područje uz sirijsko-tursku granicu, sjeverno od Halepa, kao neku vrstu tampon zone kako bi spriječila kurdske snage da pređu na njihovu teritoriju.

"Kao i SDF, imaju anti-islamistički program, ali ih pomaže Turska, a ne SAD", kaže profesor Clarke.

Iako su bili voljni pridružiti se HTS-ovim snagama kako bi svrgli Assada, njihov program je na kraju 'antagonistički' prema HTS-u, dodaje on.

SNA trenutno drži teritorij uz tursku granicu, koji je podijeljen sa većim područjima pod kontrolom SDF-a u sjeveroistoku i sjeverozapadu.

Ostale grupe

Postoji mnogo manjih milicija koje su aktivne širom zemlje. Iako je Islamska država (ISIL) gotovo potpuno uništena u Siriji od strane SAD-a 2019. godine, još uvijek ima prisutnost u nekim dijelovima zemlje. Američka vojska održava oko 900 vojnika u Siriji kako bi suzbila bilo kakvu aktivnost, pri čemu napadi IS-a postaju češći od 2023. godine.

Postoje i različite šire koalicije pobunjeničkih grupa. Grupa za južne operacije formirana je kao nova pobunjenička koalicija tokom ovog mjeseca i sastoji se od oko 50 grupa, uključujući kršćanske, drušanske i alavitske borce.

Takođe su postojale šire grupe, sa sirijskim nacionalističkim i islamističkim ideologijama, kroz godine.

"Većina ovih manjih milicija redovno mijenja imena i savezništva", kaže profesor Clarke i dodaje "svi se takmiče da se prepoznaju njihove agende od strane onih koji će obavljati najviši posao."

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak