Katastrofa koja će dovesti do radikalnih promjena

Radiosarajevo.ba
Katastrofa koja će dovesti do radikalnih promjena
(Foto: Getty)

Američka vlada učinit će sve da dođe do oporavka regiona Meksičkog zaljeva, pogođenog najvećom naftnom katastrofom u povijesti SAD-a, rekao je u govoru naciji američki predsjednik Barack Obama.

Upozorio je kako se korporacija British Petroleum ponašala lakomisleno i da mora nadoknaditi štetu. Prema njegovim riječima, ova ekološka katastrofa upozorenje je da je vrijeme za korištenje obnovljivih energija što je on proglasio nacionalnom misijom.

„Ne poduzimanje pravih mjera dovelo je do toga da zemlje kao što je Kina više investiraju u alternativne vidove energije nego SAD“, rekao je Obama koji se pokazao energičan u borbi protiv moćnog naftnog lobija.

Tako šestomjesečna zabrana iskopavanja novih bušotina neće biti povučena dok se ne razjasne uzroci katastrofe u Meksičkom zaljevu. Obama je imenovao i novog direktora Ureda za upravljanje sirovinama i dodjelu licenci za eksploataciju nafte. To je Michael Bromwitch, bivši generalni inspektor u Ministarstvu pravde.

Niz grešaka BP-a

Pred odborom Predstavničkog doma predsjedavajući Ed Markey oštro je izlistao pogrešne procjene odgovornih u koncernu British Petroleum:

„British Petroleum je rekao da naftna platforma neće potonuti, ali ona je potonula. Rekli su da su se u stanju nositi sa katastrofom, ali ispalo je da nisu. Rekli su da dnevno u more ističe 160 000 litara nafte. Ni to nije bilo tačno i oni su to znali“.

Ono što je najgore u svemu, istakao je Markey, je što planovi za slučaj katastrofe drugih naftnih koncerna nisu nimalo bolji:

„Ustanovili smo da su planovi za slučaj katastrofe skoro identični u svih pet najvećih naftnih koncerna.“

Bez dovoljne pripreme

Šefovi pet naftnih koncerna Exxon Mobil, Chevron, Conoco-Phillps, BP i Shell potpuno su mirno odgovarali na optužbe i napade američkih poslanika. Tako je šef British Petroleuma, Lamar McKay, bez da je trepnuo očima, morao saslušati kako poslanik sa Floride traži od njega da podnese ostavku.

Stalno su postavljana pitanja o tome da li se mogla izbjeći katastrofa u Meksičkom zaljevu. Rex Tillerson, šef koncerna Exxon Mobil, u momentu je sebi dozvolio da bude otvoren i rekao:

„Moramo poduzeti sve kako bi spriječili da dođe do ovakve katastrofe. Ukoliko se ona desi, onda je činjenica da nismo dovoljno pripremljeni i opremljeni da izbjegnemo štetu.“

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak