Joachim Gauck novi predsjednik Njemačke
Joachim Gauck će biti novi njemački predsjednik. O imenovanju ovog 72-godišnjeg teologa i i borca za ljudska prava u bivšem DDR-u (Istočna Njemačka), postignut je dogovor između demokršćanske stranke, liberala, socijaldemokrata i zelenih, javio je Deutsche Welle.
Možda kao ljevičar liberalni konzervativac ili pak kao konzervativni liberalni ljevičar - Gauck tako opisuje sopstveni politički pravac - citirajući zapravo poljskog filozofa Leszeka Kolakowskog. Gauck je nepartijska ličnost, ali ne i potpuno apolitičan. Još 1999, Gaucka ga je Hrišćansko-socijalna unija (CSU) rado htjela u trci sa Johanesom Rauom. Međutim, on je to tada odbio. Takođe i 2004, kada se prvi put nominovao Horst Keller, neki su u Gaucku vidjeli idealnog kandidata.
Pastor u crkvi
Preživjevši dvije diktature, njegova životna tema je
"sloboda"; njegovo ime je godinama bilo povezano sa istragom
prošlosti DDR-a. Gauck je rođen za vrijeme Drugog svjetskog rata, 24. januara
1940. u Rostoku. U svojim memoarima piše da je hapšenje njegovog oca, 1951. od
strane Sovjetskog Saveza zbog navodne špijunaže i njegov progon u Sibir na
četiri godine na njega ostavilo snažan uticaj.
Sa ovakvim porodičnim nasljeđem
i time što nije bio član socijalističke organizacije mladih DDR-a, FDJ, Gauck
nije mogao da dobije mjesto na studijama germanistike. Umjesto toga 1958. Počinje
studije teologije. Od 1965, on radi kao protestantski pastor
Evangelističko-luteranske zemaljske crkve Makleburg - prvo u Lisovu, a zatim u
Rostoku.
Živio je pod stalnim nadzorom Ministarstva za državnu bezbjednost, poznatijeg kao Štazi (Stasi). U to vrijeme Gauck nije izgledao kao disident, već prije kao dio opozicije, a bio je zaštićen i institucijom Evangelističke crkve. Od marta 1990, on postaje poslanik je Novog foruma u Domu naroda DDR-a.
U Domu naroda
preuzima zadatke koji su ga zaokupljali decenijama: obezbjeđivanje zaostavštine
Štazija. Nakon dva mandata 2000. predaje obaveze svojoj nasljednici Marianne Birthler. Od tada više ne
obavlja nijednu političku funkciju, iako je imao raznih ponuda.
Otpor ljevice
I onda nije ni čudo da ekstremna ljevica ima problem s tim da jedan liberalni konzervativac bude izabran na funkciju njemačkog predsjednika. Tako ga predsjedavajuća stranke Ljevice Gesine Lotzsch vidi kao "čovjeka prošlosti" koji "nema impulse za budućnost". Predsjedavajuća Kluba poslanika Ljevice, Dagmar Enkelmann je kazala da Gauck neće dobiti podršku njihove partije.
Ali, zato Gauck u drugim političkim taborima može da računa sa velikom podrškom. On je već 2010. bio predsjednički kandidat socijaldemokrata i Stranke zelenih. Njegov veliki ugled nije narušila ni činjenica da je tada većinu imao Christian Wulff. Veliku podršku mu pružaju ne samo socijaldemokrati i zeleni, već i liberali te veliki dijelovi Kršćansko-socijalne unije, piše Deutsche Welle.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.