I Britaniju čekaju masovni protesti zbog 'mjera štednje'
Radiosarajevo.ba
Protesti na Downing Streetu (Foto: AP)
I Velika Britanija najavila je „drakonske mjere štednje“, najveće od završetka Drugog svjetskog rata, kako bi se smanjila ogromna budžetska rupa, najveća među sedam najrazvijenijih zemalja.
Britanska koaliciona vlada već je u maju najavila kresanje budžetskih stavki, ali je jučerašnje izlaganje ministra Georgea Osbornea u britanskom parlamentu pokazalo da mjere štednje uglavnom udaraju na najsiromašnije slojeve britanskog društva.
"Godine u kojima smo neprestano pozajmljivali ostaju iza nas. Kao svako solventno domaćinstvo u zemlji, bićemo sigurni da imamo novac za ono što kupujemo, da imamo prihode koji pokrivaju rashode i da djecu ne opterećujemo kamatama na kamate kredita, koje nismo bili spremni da otplatimo. Hvatanje u koštac sa budžetskim deficitom je neizbježno“, kazao je ministar Osborne, a njegovo izlaganje praćeno je već tradicionalnim uzvicima opozicije.
Ko će platiti ceh
Među najavljenim mjerama su smanjenja socijalnih davanja, podizanje minimalne starosne dobi za odlazak u penziju na 66 godina i za žene i za muškarce, te ogromno smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru - očekuje se da će u naredne četiri godine, oko pola miliona ljudi ostati bez posla, piše BBC u četvrtak.
Na izlaganje ministra Osbornea smjesta je reagovao njegov kolega iz vlade u sjenci, laburista Alan Johnson, koji je konzervativno-liberalnu koaliciju optužio da se za duboke rezove opredijelila iz ideoloških, a ne ekonomskih razloga - konzervativci se, naime, tradicionalno zalažu za smanjenje državnog aparata.
"Vidjeli smo kako poslanici vladajuće koalicije pozdravljaju nezapamćene rezove u javnoj potrošnji. Za neke od njih, to je ideološki cilj. Ne svi, ali neki od njih zbog toga su i počeli da se bave politikom“, kazao je Johnson.
Argumenti "za" i "protiv"
Ekonomski stručnjaci su podijeljeni. Nil O'Brian naglašava da je zemlja prezadužena i da mora da štedi:
"Imamo najveći budžetski deficit od Drugog svjetskog rata. U poređenju sa 2008., znači za samo dvije godine, udvostručili smo nacionalni dug, tako da danas svaka britanska porodica u prosjeku duguje stotinu hiljada funti. Vlada danas pozajmljuje čak četvrtinu novca koji troši. Zemlja je u teškoj fiskalnoj krizi“, smatra on.
Ankete pokazuju da su građani svjesni da se problem budžetskog deficita mora rješavati, ali strahuju da će teret biti prevelik i da neće biti ravnomjerno raspoređen.
Analitičari i mediji već govore kako će serija masovnih protesta, slična onima koji trenutno tresu Francusku, biti neizbježna. Odmah nakon parlamentarne rasprave i najave ministra, pred Downing Streetom su se počeli okupljati demonstranti, što je, kako poručuju, samo početak.
BBCSerbian.com/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.