DW: Obama će održati obećanje

Radiosarajevo.ba
DW: Obama će održati obećanje


SAD će krajem augusta povući 90 hiljada vojnika iz Iraka. Borbena misija će se postepeno ukidati, a ubuduće će se američki vojnici koncentrirati na obuku iračkih vojnika i obavljanje protu-terorističkih operacija.

Do kraja 2011 Irak bi trebali napustiti posljednji američki vojnici. Barack Obama želi ostati pri svom planu kada je riječ o povlačenju trupa iz Iraka. To je jasno stavio do znanja u Atlanti, govoreći na skupu američkih vojnih veterana:

"Kao predsjednički kandidat sam obećao da ću rat u Iraku dovesti do kraja. Kratko nakon preuzimanja predsjedničke dužnosti najavio sam novu strategiju ze prenošenje odgovornosti na Iračane. Jasno sam stavio do znanja da će borbena misija SAD u Iraku biti okončana 31. augusta. To je ono što ćemo i uraditi."

Zatvoreno nekoliko stotina vojnih baza

Uz aplauz nekoliko stotina okupljenih ratnih veterana Obama je opisao aktuelne korake:

"Već smo zatvorili nekoliko stotine vojnih baza ili smo ih predali Iračanima. Povlačimo milione dijelova vojne opreme u jednoj od najvećih logističkihh operacija u posljednjim decenijama. Krajem ovog mjeseca ćemo kući iz Iraka dovesti više od 90 hiljada vojnika."

Obama se nada da će što je moguće više Amerikanaca to smatrati njegovim uspjehom. Jer, rat u Iraku je posebno nepopularan što i ne čudi: 4.400 američkih vojika ga nije preživjelo, oko 32 hiljade se vratilo sa znatnim tjelesnim i duševnim ozljedama.

To je bilans vojnog angažmana kojeg je bivši predsjednik Geoge Bush naredio iznoseći laži - naime, da diktator Sadam Husein skriva hemijsko oružje za masovno uništavanje. Barack Obama je u to vrijeme bio jedan od rijetkih senatora koji je odbacivao rat. Kasnije, kao američki predsjednik, obećao je da će ga okončati.

Irak i dalje ima brojne probleme

Nakon skoro sedam i pol godina i 900 milijardi investiranih dolara, Obama potkrepljuje svoj plan prema kojem će vojnu zamijeniti diplomatska misija. U Iraku će ipak do kraja 2011 godine ostati 50 hiljada američkih vojnika i imati ulogu tranzicijskih snaga. Oni bi trebali brinuti o uklanjanju vojnih baza i oružanih sistema, te o miru u jednoj zemlji za koju mnogi stručnjaci misle da će utonuti u kaos i građanski rat.

Jedan od skeptika je bivši general Barry Mc Caffery. On je s jedne strane smatrao da je povlačenje iz Iraka ispravna odluka, ali da zemlja stoji pred ogromnim problemima:

"Nema vlade. Mi ćemo se teoretski do kraja naredne godine potpuno povući iz zemlje. Šta će se desiti ukoliko Iračani do tada ne uspiju sami upravljati zemljom? Ukoliko se sve završi građanskim ratom teško je zamisliti da ćemo se ponovo angažovano umiješati. To bi bilo vojno nerazumno i politički nedopustivo."

dw-world.de/radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak