Dvije otočne države traže nezavisnost od Britanije: Hoće referendum, ne žele Charlesa III za kralja
Premijer Antigve i Barbude rekao je nakon kraljičine smrti da će pozvati na referendum o tome da ta zemlja postane republika u roku od tri godine.
Karipska država jedna je od 14 nacija koje su zadržale britanskog monarha kao šefa države, a premijer Gaston Browne potpisao je dokument kojim se potvrđuje Charlesov status novog kralja.
Ali nekoliko minuta kasnije, rekao je da će se zalagati za republički referendum nakon što je naznačio takav potez ranije ove godine tokom posjete grofa i grofice od Wessexa.
Meteorolozi u BiH se hitno oglasili i objavili narandžasto upozorenje: "Budite spremni!"
Trenutak kada je kraljica Elizabeta ponizila Putina kao niko: ‘Psi imaju zanimljive instinkte...'
Browne je rekao za ITV: "Ovo nije čin neprijateljstva ili bilo kakve razlike između Antigve i Barbude i monarhije, ali je to posljednji korak da se završi taj krug nezavisnosti, kako bismo osigurali da smo zaista suverena nacija.
"Rekao bih vjerovatno u naredne tri godine", dodao je, upitan za vremenski okvir za referendum.
G. Browne je u aprilu pozvao Wessexes da iskoriste svoj "diplomatski uticaj" za postizanje "reparativne pravde" i istakao želju svoje zemlje da "jednog dana postane republika".
Grof je kritiziran kao "arogantan" jer se šalio da nije bilježio tokom komentara Brownea.
U međuvremenu, William i Kate optuženi su da su se u martu vraćali u kolonijalne dane na Jamajci nakon što su se rukovali sa gomilom iza žičane ograde i vozili u zadnjem delu Land Rovera, baš kao što je kraljica radila 60 godina ranije.
Kanada proglasila Charlesa III svojim kraljem
Demonstranti su ih optuživali da imaju koristi od "krvi, suza i znoja" robova, dok su na Bahamima bili pozvani da priznaju da je britanska ekonomija "izgrađena na leđima" Bahamaca i da plate reparacije.
Premijer Jamajke Andrew Holness sugerirao je Williamu i Kate da bi njegova zemlja mogla biti sljedeća koja će postati republika, dok je ministar iz Belizea nakon toga rekao da je možda došlo vrijeme da se "preduzme sljedeći korak u istinskom posjedovanju naše nezavisnosti".
William je nakon putovanja priznao da bi dani monarhije na Karibima mogli biti odbrojani jer je rekao da je budućnost "na ljudima da odlučuju".
Browne je u subotu za ITV rekao da će njegova zemlja ostati predana članica Commonwealtha, čak i ako ukloni monarhiju putem referenduma.
A Antiguanci su se nadali budućnosti uprkos potencijalu za značajnu promjenu, a stanovnica Anna Crick je rekla o pokojnoj kraljici: „Sve je u ljubavi koju imamo prema njoj i strasti koju imamo. Iako smo nezavisni – poštujemo svoje – i dalje se ugledamo na nju", prenose britanski mediji.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.