Cijene u Njemačkoj su se dodatno smirile, ali evo šta koči potrošnju
Inflacija u Njemačkoj nastavila je da pada. U februaru su potrošačke cijene bile 2,5 odsto veće nego istog mjeseca prošle godine, saopštio je preliminarne podatke Savezni zavod za statistiku.
To je najniža vrijednost od juna 2021, kada je inflacija bila 2,4 odsto. U januaru je bila 2,9 odsto, a u decembru 3,7 odsto. Ekonomisti očekuju da će cijene tokom godine nastaviti da se smiruju, ali možda sporije.
Smetnja može da bude povećanje takse na ugljen-dioksid s 30 na 45 evra po toni, kao i vraćanje regularnog PDV-a za ugostitelje početkom ove godine. Vlada je ranije privremeno smanjila PDV za ugostitelje koji još nisu prebrodili krizu u koju su zapali tokom pandemije.
Nesreća u BiH: Automobil sletio s ceste i zaustavio se manje od metar od rijeke
U februaru su energenti za domaćinstvo i sirovine pojeftinili za 2,4 odsto godinu na godinu. Hrana je bila skuplja za 0,9 odsto, što je znatno manje nego u januaru kada je poskupjela za 3,8 odsto. Vlada očekuje da će potrošačke cijene ove godine u prosjeku porasti za 2,8 odsto, posle 5,9 odsto 2023.
Ministar privrede Robert Habeck, piše dpa, predviđa da će porast plata prevazići stopu inflacije. Nada je i da će Nijemci početi više da troše, poslije prošlogodišnjeg stezanja kaiša. Privatna potrošnja je jedan od stubova njemačke privrede.
Zabrinjavajuće vijesti iz Njemačke: Nakon novih rezultata, ništa više neće biti isto?
Ipak, predsjednik centralne Bundesbanke Joachim Nagel skoro je upozorio da je još rano za snižavanje kamata.
"Inflacija je i u Njemačkoj i u evrozoni uopšte u padu, ali cilj još nije postignut", rekao je Nagel.
Više kamate poskupljuju kredite, što koči potrošnju i može da podstakne inflaciju.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.