Brutalan napad na rusku novinarku u Čečeniji: Slomili joj prste, obrijali glavu i unakazili lice
Poznata ruska novinarka i njen advokat su napadnuti i pretrpjeli ozbiljne povrede nakon što ih je nekoliko maskiranih muškaraca prisililo da zaustave automobil u čečenskom regionu Rusije, izjavili su poslodavac novinarke i grupe za ljudska prava u svojim saopćenjima.
Elena Milašina, poznata novinarka novina Novaja Gazeta, koja je izgubila licencu u Rusiji, putovala je u Grozni, čečensku prijestolnicu, s lokalnog aerodroma sa Aleksandrom Nemovim, advokatom, kada su ih napali.
Milašina i Nemov, koji su planirali prisustvovati saslušanju pred sudom kasnije tog utorka, sada su u bolnici u Groznom. Nadležne vlasti u Čečeniji još nisu dale komentar.
Poznati bh. ilustrator oduševio objavom nakon pobjede Bosne i Hercegovine nad Hrvatskom
Prema izvještaju grupe za ljudska prava Memorial, napadači su obrijali Milašini glavu, slomili joj nekoliko prstiju i prekrili joj glavu zelenom bojom. Grupa je navela da je Milašina nekoliko puta gubila svijest tokom napada.
"Brutalno su ih udarali, uključujući u lice, prijetili smrću, držali im pištolj na glavama i oduzeli i uništili njihovu opremu", navodi Memorial u saopćenju na aplikaciji Telegram.
"Tokom premlaćivanja, govorili su im: 'Upozoreni ste. Odlazite odavde i ne pišite ništa.'"
Fotografija Milašine objavljena na društvenim mrežama prikazuje je kako sjedi na bolničkom krevetu s glavom prekrivenom zelenom bojom, obrijane glave i zavojima na lijevoj ruci i desnoj ruci.
"Prsti Elene Milašine su slomljeni i povremeno gubi svijest. Po tijelu ima modrica", navodi Memorial.
Grupa za ljudska prava 'Tim protiv mučenja' izjavila je da je Nemov uboden u nogu.
Njihovi napadači jasno su im dali do znanja da su kažnjeni zbog svog aktivizma i novinarskog izvještavanja, rekla je grupa.
Milašina i Nemov su bili u Čečeniji kako bi izvještavali o izricanju presude čečenskoj ženi Zaremi Musajevi, koja je optužena za napad na policajca.
Ruski sud je prošle godine oduzeo Novoj Gazeti, koju vodi dobitnik Nobelove nagrade za mir Dmitrij Muratov, novinarsku licencu, što je Muratov nazvao politički motiviranim potezom.
Od 2000. godine, šest novinara i saradnika Novaje Gazete je ubijeno, uključujući istraživačku novinarku Anu Politkovskuju.
Milašina je nastavila Politkovskojinim stopama baveći se kršenjem ljudskih prava u Čečeniji. Politkovskaja je bila žestoki kritičar politike Kremlja u Čečeniji i ubijena je 2006. godine.
Neki ruski zakonodavci i zvaničnici u Moskvi osudili su napad iz utorka i rekli da je potrebno istražiti taj slučaj.
Mokhmad Akhmadov, senator iz Čečenije, izjavio je za državnu novinsku agenciju RIA da vjeruje da će čečenski lider Ramzan Kadirov riješiti ovaj slučaj i da ne misli da je napad odobren na zvaničnom nivou.
Milašina je, nakon što ju je Kadirov opisao kao teroristkinju u objavi na društvenim mrežama, prošle godine evakuirana iz Rusije od strane Novaje Gazete.
Kadirov negira zloupotrebe ljudskih prava i tvrdi da su takve optužbe izmišljene od strane zlonamjernika koji žele diskreditirati Čečeniju i njene vlasti, piše Al Jazeera.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.