SAD i EU za zajedničke akcije na globalnom planu

Radiosarajevo.ba
SAD i EU za zajedničke akcije na globalnom planu

Američki predsjednik Barack Obama i čelnici Evropske unije zaključili su u nedjelju 5. aprila samit u Pragu pozivom na zajedničku akciju koja će omogućiti i zajedničko suočenje s globalnim izazovima te povlačenje crte, kada je riječ o nedavnim napetostima između Washingtona i saveznika u Evropi.

Obama je iskoristio priliku da tokom jednodnevnog samita izloži viziju svoje administracije o vanjskopolitičkim pitanjima, kazavši čelnicima EU-a da Washington namjerava odigrati aktivnu ulogu u borbi protiv klimatskih promjena te u borbi protiv ekonomske krize. „Evropa i SAD su jači kad se udruže“, istakao je.

Trenutnii predsjedatelj EU Mirek Topolanek ocijenio je da je posjeta američkog predsjednika Pragu „simbol novog nivoa američko-evropskih odnosa“.

Obama je u svom govoru istakao kako od Evrope očekuje nešto zauzvrat, te smatra da EU mora poduzeti neke poteze kojima će se nadvladati razmirice oko prihvaćanja zatvorenika iz Guantanama. „Jako partnerstvo zahtijeva i podjelu odgovornosti“, kazao je.

Da bi pokazali odlučnost u namjeri djelovanja zajedničkim snagama na važnim globalnim pitanjima, EU i Washington izdali su zajedničko saopštenje u kojemu se osuđuje sjevernokorejsko lansiranje raketa te su pozvali Pjongjang da se prestane ponašati na prijeteći način. Obama je kazao i kako od Evrope očekuje pomoć u jačanju sigurnosnog problema u Afganistanu.

Uoči posjete Turskoj američki predsjednik spreman je dotaknuti se i pitanje turskog članstva u EU, što je veliki kamen spoticanja unutar zajednice. Obama je čelnicima EU-a poručio kako je važno uskladiti stajališta u izvaneuropskim područjima, uključujući i islamske zemlje.

Američki predsjednik Barack Obama smatra da bi Evropska unija trebala nastaviti s procesom proširenja i primiti Tursku kao punopravnu članicu, dok se istovremeno francuski predsjednik Nicolas Sarkozy protivi ulasku Turske u EU.

Obama smatra da „Tursku treba čvrsto usidriti u Evropu“, te da bi ulazak Turske u Uniju značio da je EU „predana procesu proširenja“. Sarkozy, međutim, smatra da je, kao prvo, na članicama EU-a da o tome odluče, a kao drugo, da se on osobno i dalje protivi ideji ulaska Turske u EU.

„Uvijek sam bio protiv i sada sam protiv. Turska je velika zemlja, saveznica Evrope i SAD-a. Ona mora ostati privilegiran partner i moje je stajalište nepromijenjeno“, objasnio je Sarkozy. Također je istakao da velika većina članica EU-a dijeli francusko stajalište.

Hina/radiosarajevo.ba

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak