Seizmologinja o potresu u BiH: 'Mislim da je to pitanje o kojem se naravno svi mi najviše brinemo'

1
Radiosarajevo.ba
Seizmologinja o potresu u BiH: 'Mislim da je to pitanje o kojem se naravno svi mi najviše brinemo'

Snažan zemljotres magnitude 4,7 prema Richteru zatresao je u subotu uvečer, 30. decembra, Bosnu i Hercegovinu, s epicentrom deset kilometara udaljenim od Zenice.

Potres su osjetili u Sarajevu, Zenici i Tuzli, te dijelovima Hrvatske. Nema izvještaja o smrtnim slučajevima, ali su zabilježene povrede i materijalna šteta.

Potres koji je pogodio BiH osjetio se i u Hrvatskoj, a građani su zabrinuti jer je teško predvidjeti šta će se dogoditi.

Zdravstvo i MUP na rubu protesta: Radnici u ovom dijelu BiH nezadovoljni zbog stagnacije plata

Kolika je njegova razorna snaga otkrila je rukovoditeljica Seizmološke službe Hrvatske, seizmologinja Ines Ivančić.

"Da, u subotu je bio potres 13 km sjeverno od Zenice, koji se osjetio i kod nas, osobito u dijelu Osječko-Baranjske županije, najviše naravno oko Slavonskog Broda. Bio je magnitude 5,1 i bio je zapravo vrlo jak potres", objasnila je seizmologinja.

S obzirom na to da se potres osjetio u Hrvatskoj građani su zabrinuti.

"Mislim da je to pitanje o kojem se naravno svi mi najviše brinemo. Međutim, u svakom slučaju, već su prošle tri godine od petrinjskog potresa, nešto više od zagrebačkog potresa i tada smo govorili da su to pojave koje nastaju uslijed tektonskih gibanja.

Važna poruka profesora Vedrana Zubića građanima BiH nakon zemljotresa

Znamo da nam Afrička ploča gura Eurazijsku ploču i uslijed tih gibanja, tih glavnih uzroka potresa, zapravo se događaju potresi u našem području, pa tako i ovaj potres u BiH. Kao i Hrvatska, tako i BiH zapravo leži na trusnom, seizmičko aktivnom području. Tako da takvi potresi nisu neobični, samo su, naravno, vrlo, vrlo neugodni" poručila je za HRT.

Na pitanje mogu li građani sada očekivati daljnja podrhtavanja odgovorila je kako se nakon ovakvog, jačeg potresa, podrhtavanja mogu očekivati dugo.

"Nakon ovako jačeg potresa uvijek se očekuje da slijede podrhtavanja koja mogu trajati sigurno i godinu dana, sasvim sigurno će se događati još duže vrijeme", pojasnila je Ivančić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak