'Ruke su vam krvave': Hiljade demonstranata ispred Ustavnog suda u Beogradu

1
Radiosarajevo.ba
'Ruke su vam krvave': Hiljade demonstranata ispred Ustavnog suda u Beogradu

Na poziv studenata koji blokiraju fakultete, više desetina hiljada demonstranata protestovalo je u nedjelju, 12. januara, ispred Ustavnog suda u Beogradu.

Ključni zahtjev protesta je utvrđivanje političke i krivične odgovornosti za nesreću u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 15, a teško povrijeđeno dvoje ljudi.

Na protestu su organizatori, iz redova studenata, ukazali na kršenje ustavnih prava studenata i građana koji su učestvovali na protestima nakon novosadske nesreće 1. novembra.

Donesena odluka: Dragan Stevanović razriješen iz Upravnog odbora KCUS-a, a evo novih imena

Među pravima, za koje tvrde da ih je vlast prekršila, su pravo na mirno okupljanje, zaštitu ličnih podataka, slobodu izražavanja i zabranu diskriminacije.

"Posljednjih sedmica svjedočili smo povredama Ustava, i u skladu sa tim smo odlučili da se simbolično okupimo ispred zgrade Ustavnog suda i iskažemo naše nezadovoljstvo", saopštili su sa razglasa studenti, koji proteklih mjesec i po dana učestvuju u protestnim blokadama fakulteta širom Srbije.

U toku protesta održana je petnaestominutna tišina, kojom se na protestima simbolično odaje počast za 15 poginulih u padu nadstrešnice na novosadskoj Željezničkoj stanici 1. novembra.

Prije odavanja počasti, pročitana su imena petnaestoro poginulih. Nakon petnaestominutne tišine, okupljeni studenti i građani pravili su buku - pištaljkama i sirenama, kao i uzvikivanjem parola "Svi u blokade", "Studenti ne ćute" i "Ruke su vam krvave".

Parola "Ruke su vam krvave" postala je jedna od ključnih poruka protesta, na kojima se traži utvrđivanje odgovornosti za nesreću.

Nakon jednočasovnog skupa ispred Ustavnog suda, studenti su krenuli u protestnu šetnju ka fakultetima koje drže u blokadi.

Okupljeni studenti nosili su transparente, mahali indeksima svojih fakulteta, a neke od poruka su "Svi smo ispod nadstrešnice", "Ispunite zahtjeve", "Pravnici hoće pravdu", "Bunt je posebna vrsta umetnosti".

Šta su zahtjevi studenata u blokadi?

U Srbiji je u proteklih mjesec i po dana blokirano više od 60 fakulteta na četiri državna univerziteta.

Blokadama fakulteta prethodili su protesti, koji su otpočeli sa zahtjevom da se utvrdi politička i krivična odgovornost za nesreću u Novom Sadu - gdje je u padu nadstrešnice na Željezničkoj stanici 1. novembra poginulo 15, a teško povrijeđeno dvoje ljudi.

Više masovnih protesta, na kojima su se okupile desetine hiljada građana, održano je i na poziv studenata koji blokiraju fakultete, a koji pred vlast postavljaju nekoliko zahtjeva.

Među njima je objava kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Željezničke stanice u Novom Sadu i padu nadstrešnice, kako bi se utvrdila odgovornost za nesreću.

Također, traže da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante, na protestima koji su nakon nesreće uslijedili širom Srbije. Zahtjev je i oslobađanje uhapšenih aktivista na protestima i zaustavljanje krivičnih postupaka protiv njih. Traži se i povećanje budžeta za univerzitete.

Predstavnici vlasti tvrde da su svi zahtjevi ispunjeni i pozivaju studente da otvore fakultete. Akademci, s druge strane, poručuju da su zahtjevi djelimično ispunjeni i da se obustava rada na fakultetima nastavlja do daljnjeg.

Tako, insistiraju da dokumentacija o Željezničkoj stanici, koja je objavljena na stranici Vlade Srbije i Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, nije kompletna, na šta je ukazao i dio stručne javnosti.

Više od 3.500 univerzitetskih profesora u Srbiji podržalo je studente u blokadi, piše RSE.

U peticiji navode da osuđuju pokušaje vlasti da zastraši studente - javnim dijeljenjem njihovih privatnih podataka, širenjem neistina o njima u provladnim medijima, kao i slanjem policije i agenata Bezbijednosno-informativne agencije na njihove i adrese njihovih roditelja.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je povodom pada nadstrešnice u tom gradu 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi.

Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća "Infrastrukture željeznice Srbije" Jelena Tanasković.

U pritvoru je 10 optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković i Dimoski u kućnom pritvoru.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak