Ratni zločinac i ubica djece i žena Saša Cvjetan pušten na slobodu
On je osuđen za najteži ratni zločin, jer je ubio sedmero albanske djece uzrasta od dvije do 15 godina i sedam žena, te teško ranio još petero djece, od koje je najmlađe imalo šest godina u dvorištu porodice Gaši u Podujevu 28. marta 1999. godine.
“Očekivano je da će se Cvjetan dobro vladati na slobodi i da za vrijeme trajanja uvjetnog otpusta neće izvršiti novo krivično djelo”, navodi se u odluci Višeg suda u Beogradu, piše Blic.
Cvjetan je za ovaj ratni zločin osuđen 2005. godine u Višem sudu u Beogradu na maksimalnu kaznu zatvora od 20 godina.
Osuđeni su 2010. i drugi počinioci zločina – Dragan Borojević, Miodrag Šolaja i Dragan Medić, a 2011, nakon ponavljanja postupka, osuđen je i Željko Đukić.
Cvjetan se nije nikada pokajao za zločine. Čak je, kasnije, svjedočeći na suđenjima svojim saborcima pokušavao da im da albi, a za sebe je tvrdio da je nepravedno osuđen.
Cvjetan je u dva zatvora, u Sremskoj Mitrovici i u Beogradu, proveo ukupno 16 godina i četiri mjeseca i ostalo mu je još tri godine i devet mjeseci. Na slobodu je pušten 22. marta 2018.
On se u Sremskoj Mitrovici od 2017. nalazio u poluotvorenom odjeljenju, što je podrazumijevalo korištenje pogodnosti izlaska u grad jedanput u dva mjeseca, vikend-odsustvo svakog mjeseca u trajanju od tri dana, kao i odlazak na godišnji odmor.
Fond za humanitarno pravo, koji prati suđenja za ratne zločine u regionu, osudio je ovo neubičajeno puštanje ubice djece i žena, navodeći da se kazna na koju je Cvjetan osuđen obesmišljava, a patnje žrtava nipodaštavaju.
“Zahtijevamo da sudovi prilikom odlučivanja o zahtjevu za uvjetni otpust uzmu u obzir i način na koji je djelo izvršeno; izražavanje iskrenog kajanja za počinjen zločin, patnju žrtava, kao i posljedice sa kojima se preživjeli i dalje suočavaju”, saopćio je FHP i upozorio da o ovim okolnostima u rješenju Višeg suda o uvjetnom otpustu ubice djece i žena nije bilo spomena.
FHP upozorava i da se dodjeljivanjem privilegija osuđenicima za ratne zločine tokom boravka u zatvoru, institucije Srbije obesmišljavaju suđenja za ratne zločine i umanjuju težinu izrečenih kazni.
Podsjećaju, da je nakon pogibije Slobodana Medića 31. decembra 2013. u saobraćajnoj nesreći javnost saznala da je on kao osuđenik na 20 godina zatvora, zbog ubistva šest Bošnjaka počinjenog u ljeto 1995. u Trnovu, u vrijeme nesreće tokom novogodišnjih praznika boravio na privremenoj slobodi. Tu privilegiju je imao i sada uvjetno pušteni Saša Cvjetan.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.