Priština poručila kosovskim Srbima: Imate osam mjeseci da zamijenite pasoše
Prištinske vlasti su, poslije pristanka Europskog parlamenta na viznu liberalizaciju s Kosovom, u srijedu poručile kosovskim Srbima koji imaju pasoše izdane u Srbiji da ih mogu zamijeniti kosovskim dokumentima u narednih osam mjeseci kako bi mogli bez viza putovati u zemlje Unije.
Europski parlament podržao je u utorak sporazum Europske unije i Kosova o ukidanju kratkoročnih viza, šta će građanima Kosova omogućiti putovanja u EU, a građanima država članica Unije na Kosovo bez viza na period do 90 dana.
Zamjenik kosovskog premijera Besnik Bislimi izjavio je danas da, nakon potpisivanja akta o viznoj liberalizaciji, svi vlasnici pasoša izdanog u Srbiji imaju rok od osam mjeseci da uzmu "regularne kosovske isprave", objavio je portal Kosovo online. "Beograd nije na Kosovu. Ko ima pasoš izdan u Beogradu, nadam se da će iskoristiti period od osam mjeseci da ga promijeni", rekao je Bislimi.
Prva izjava Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čovjeku desi što ne može da sanja, a ne da živi..."
On je obećao kako će vlada Kosova napraviti sve da ubrza taj proces i da do 1. januara iduće godine "svi građani Kosova imaju legalnu i validnu putovnicu".
Nizozemski zastupnik EP-a i autor Sporazuma o viznoj liberalizaciji Thijs Reuten istaknuo je da se Kosovo, kao posljednja zemlja zapadnog Balkana, pridružilo bezviznom režimu.
Na pitanje mogu li kosovski Srbi koji imaju pasoše izdane u Srbiji, koja je također u režimu vizne liberalizacije, ipak slobodno putovati s tim dokumentima nakon odluke o liberalizaciji viza EU-Kosovo, Reuten je poručio da ne mogu.
Aleksandar Vučić: 'Da uvedem tenkove na Kosovo? Neću da ginemo!'
"Odluka je vrlo pažljivo sročena. Državljani Kosova s kosovskim dokumentima moći će slobodno putovati", objasnio je nizozemski zastupnik iz Skupine Progresivnog saveza socijalista i demokrata u Europskom parlamentu.
Vizna liberalizacija stupit će na snagu kada se uspostavi Europski sustav informacija i ovlasti za putovanja, a najkasnije 1. januara 2024. godine.
Srbija ne priznaje neovisnost koju je Kosovo proglasilo 2008. godine i, slijedom odredbi državnog Ustava, smatra ga svojim teritorijem. Uz pasoše i ostale dokumente, vlasti u Srbiji kosovskim Srbima izdaju i registarske tablice, koje su prethodnih mjeseci bile uzrokom jedne od čestih kriza na relaciji Beograd-Priština.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.