Pogledajte kako izgleda Povorka ponosa u Zagrebu
S Trga Republike Hrvatske prema parku Ribnjak u subotu oko 16 sati krenuli su građani okupljeni u 23. zagrebačku Povorku ponosa LGBTIQ+ zajednice, osoba i duginih obitelji, pod ovogodišnjim geslom "Ustale i ostale! – Ustali i ostali!", a povorku osiguravaju jake policijske snage.
Ispred HNK okupljanje građana počelo je prije 15 sati u veselom tonu, uz zvukove bubnjeva, glazbu, zvižduke i pljesak.
Dominiraju dugine boje
Skupom su dominirale simbolične dugine boje, istaknute i na odjevnim predmetima – sudionici ih nose na torbicama, ukrasima oko vrata, ali ima i onih koji su ogrnuti duginim zastavama.
'Mi smo sada prepušteni Bogu': Jeftini izvoz za Srbiju raste, kao i cijene za domaće građane
Šarena i glasna povorka potom je zaputila Frankopanskom ulicom prema središnjem trgu, a zatim će se kretati Jurišićevom ulicom prema parku Ribnjak gdje će se održati završni skup. Tramvajski promet tom trasom je zatvoren.
U veseloj povorci mogli su se vidjeti razni rekviziti, zastave, ali i transparenti poput "Filozofski protiv kvirfobije", "Transprava su ljudska prava"…. Među transparentima i zastavama duginih boja je i hrvatska zastava, ali i zastava bivše SFRJ.
I Tomašević u povorci
Sudionici su samim svojim dolaskom poslali poruku da je važna tolerancija i jednakost, bez obzira na seksualnu orijentaciju ili neku drugu karakteristiku.
Povorku su gledali brojni građani i turisti, a pridružili su joj se, među ostalima, i predstavnici gradske vlasti – zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet i predsjednik Gradske skupštine Joško Klisović.
Pridružili su im se i kandidat Možemo za Europski parlament Gordan Bosanac te kandidat s liste SDP-a za EP Siniša Glavašević.
'U Hrvatskoj se još uvijek ne može slobodno izraziti drukčija spolna orijentacija'
"Poručujemo svih ovih godina, a pogotovo ove godine onima koji žele da nas nema, da neće moći i da neće proći. Stoga nije čudno da nam je glavno geslo ove godine 'Ustale i ostale, Ustali i ostali' jer smo prije 22 godine ustali da bismo ostali u ovoj zemlji, pratit ćemo pomno tko je ovdje od kandidata za Europski parlament, što obećavaju i što će ispuniti", izjavio je Franko Dota iz organizacijskog odbora.
Tomašević je kazao kako od 2002 dolazi na Zagreb Pride, situacija u državi se promijenila. Prvi Pride je bio pun incidenata no danas, ističe, ne očekuje incidente.
Klisović je rekao kako je došao dati podršku jer smatra da se u ovoj zemlji još uvijek slobodno ne može izraziti drugačija seksualna orijentacija.
Glavašević je istaknuo kako je došao jer želi živjeti u društvu u kojemu ima mjesta za sve. Kazao je i kako vidi napredak u protekle 22 godine, no smatra da treba naći novi način da se podrži LGBT zajednicu.
Podsjetili da u Hrvatskoj postoji zabrana diskriminacije
U proglasu objavljenom uoči 23. zagrebačke Povorke ponosa, ističe se da će u Povorci lezbijke, gejevi, nebinarni, trans i biseksualni ljudi, interspolne osobe i cijela queer zajednica, ustati protiv napada na njihove slobode, prava, živote, porodice i tijela.
Poručuju da će ustati za svoja prava i slobode kao što su to učinili i u prvoj Povorci ponosa 2002. godine. Podsjećaju da u Hrvatskoj postoji zabrana diskriminacije na temelju rodnog identiteta i seksualne orijentacije, za čije su kršenje određene i kazne.
Ove godine obilježavaju i desetu obljetnicu životnog partnerstva kao trajne zaštićene vrijednosti Hrvatske.
Druge godine zaredom središnju nacionalnu Povorku ponosa LGBTIQ+ zajednice Hrvatske i Zagreba sporazumno su suorganizirali Grad Zagreb i udruga Zagreb Pride, piše Nacional.
[facebook_video]https://fb.watch/sqYURYWiyJ/[/facebook_video]
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.