Osmogodišnjak slomio ruku i šest dana kasnije preminuo

Radiosarajevo.ba
Osmogodišnjak slomio ruku i šest dana kasnije preminuo
Osmogodišnji Radenko Nikodinović iz Kozjaka kod Loznice (Srbija), preminuo je u subotu u Beogradu od posljedica trovanja organizma, nakon zadobivenog prijeloma ruke tokom igre.

Dječak je prije sedam dana (2. oktobra) zadobio prijelom na sredini unutrašnjeg dijela lijeve podlaktice, zbog čega su ga roditelji automobilom prevezli do Loznice na ortopediju Opće bolnice. Kako kaže Radenkov otac Milan, dežurni ortoped bio je dr. Dobrivoje Bojanić, koji je odmah prihvatio dijete i rekao da će najvjerovatnije biti potrebna operacija u Beogradu.

„Doktor je pregledao dete i pokušao da sanira prelom. Kako je rekao, uspeo je da namesti ruku, da sve uklopi kako treba, obavio snimanje i stavio gips i rekao da ne treba da brinemo. Dete je pustio da ide kući i naš Radenko nije zadržan u bolnici“, kroz suze priča otac Milan za Blic i tvrdi da nijednog momenta ljekar više nije pominjao da dijete treba hospitalizirati.

Već tokom noći dječak je dobio temperaturu, tetka Jelena se sjeća da je bio miran jer se uplašio zbog preloma: „On je inače bio nemirno dete, ali se te večeri skoro nije ni pomerao, želeći da ga što pre prođu bolovi i ruka zaraste. U ponedeljak je odveden da primi injekciju, a temperatura nije spadala, mada nije bila visoka. Majka Zorica ga je odvela kod pedijatra koji je objasnio da je takva temperatura normalna i da je sve drugo uredu s detetom. Verovali smo lekarima jer su nas uveravali da je sve kako treba i nismo ni razmišljali da negde vodimo dete na dodatni pregled:“

Narednog dana, u srijedu 5. oktobra, bila je zakazana kontrola i previjanje i, kako kažu Radenkovi roditelji, isti ljekar je pogledao ranu, očistio je i tad je rekao da je ipak trebalo dijete ostaviti u bolnici. Majka je pitala da li je normalno da tako otekne ruka, na šta je on objasnio da dijete nije držalo ruku kako treba i da mora da je okrene vertikalno.

„Temperatura do 38 je i dalje smatrana za normalnu, doktor je rekao da dete drži ruku podignutu i da će otok spasti. Međutim Radenko se i dalje nije osećalo dobro i oko pet popodne temperatura je bila 39. Predveče je ruka bila hladna i voštane boje, dete je počelo da se trese od temperature i da halucinira. Odvezli smo ga u Hitnu, odatle kod pedijatra i onda ponovo na ortopediju gde je opet bio isti lekar. Rekao je da je gips previše stegnut i kad je popustio gips videla sam da je ruka bila strašna. Zadržao nas je na odeljenju i rekao da bi najbolje bilo da dete pošalje za Beograd. Prvo je rekao ujutro, ali kad je suprug otišao iz bolnice, odlučio je da ipak odmah spreme sanitet. Objašnjavao je da to čini radi svake sigurnosti i da je siguran da je on sve uradio kako treba. Iste večeri Redenko je prebačen u Institut za majku i dete u Beograd“, priča majka Zorica.

Tamo su ljekari brzo obavili sve neophodne preglede i hitno je zakazana prva operacija. Majci su objasnili da će borba za dječakovu ruku biti komplicirana i duga.

„Jedan od doktora je rekao da za 22 godine karijere nije video ovakav slučaj i da se to dešavalo samo u toku ratnih dejstava zbog infekcija. Dali su sve od sebe i posle prve operacije moj sin je malo došao sebi, čak je nešto i pojeo. Usledile su još dve operacije, ali infekcija se proširila na pluća i to su nam javili u subotu ujutro. Retke bakterije su napale organizam, sepsa se proširaila i sledeće što su nam rekli, to je da Radenka nisu mogli da spasu i da je preminuo u 9.45 u subotu 8. oktobra“, kroz jecaj govore majka Zorica i otac Milan, koji imaju još jedno dijete, djevojčicu mlađu godinu dana od Radenka.

Pored obavezne medicinske, roditelji su tražili i sudsku obdukciju koja bi trebalo da bude završena danas. Nikodinovići planiraju da malog Radenka sahrane u utorak na lokalnom groblju u Kozjaku.

U Općoj bolnici nisu mogli da daju nikakve detalje o ovom slučaju, ali je iz službe za odnose s javnošću potvrđeno da je dječak primljen na pregled s povredama ruke u prošlu nedjelju i da je u srijedu organiziran njegov transport do beogradskog Instituta za majku i dijete. „U bolnici će svakako narednih dana biti sprovedena kontrola kako bi se utvrdili svi detalji i da li postoji odgovornost medicinskog osoblja za sve što se dogodilo“, saopćeno je iz lozničke bolnice.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak