Bivši šef vojne tajne službe prekinuo šutnju. Nakon 30 godina progovorio o Oluji, Tuđmanu...

5
Radiosarajevo.ba
Bivši šef vojne tajne službe prekinuo šutnju. Nakon 30 godina progovorio o Oluji, Tuđmanu...

Uoči nove proslave Oluje, nakon 30 godina šutnje, odlučio je progovoriti prvi šef vojne tajne službe i Tuđmanov savjetnik za nacionalnu sigurnost Markica Rebić.

O nepoznatoj pozadini Oluje, borbi za vlast nakon Franje Tuđmana, ali i svađi predsjednika i premijera oko izbora novog čelnika VSOA-e Hrvatske progovara u prvom televizijskom intervjuu s Andrijom Jarkom, prenosi Danas.

Na pitanje ko bi trebao biti šef VSOA-e Hrvatske, rebić je rekao:

Uživo | Izbori u SAD-u: Stigli su prvi rezultati - evo ko je osvojio prve glasove

"Nemam ja neki svoj prijedlog, ali sam zainteresiran kao kvalificirani promatrač. Kao čovjek koji se trudio da organizira, stvori obavještajni sistem. Ja samo mnogu govoriti o ponašanju odgovornih ljudi koji su dužni brinuti o nacionalnoj sigurnosti, posebno u vojnom dijelu.

Država uvijek živi u uvjetima kada budnost treba biti na visokoj razini, a sada mi se čini da predsjednik Vlade, Andrej Plenković, vodi jednu odgovornu politiku u pitanju nacionalne sigurnosti, u odnosu na Zorana Milanovića koji nije na razini odgovornosti."

Otkrio je i zbog čega...

"Jer on spušta to pitanje. Ne raspravlja o tome ko će biti šef VSOA-e, on raspravlja o svojim odnosima s Banožićem i Plenkovićem. Svoje interpersonalne odnose s tom dvojicom stavlja u prvi plan što nije na razini odgovornosti po pitanju sigurnosti", kazao je.

Kazao je i zašto je odlučio da istupi u javnost nakon 30 godina...

Nenad Nešić zatražio sankcije za policijskog službenika: Veličao "Oluju", sporna tetovaža

"Poslije Oluje imali smo period trijumfalizmna koji je kratko trajao. Mnoge europske zemlje u svom konceptu geopolitike prema zapadnom Balkanu nisu prihvatile Oluju, a mnoge je ne prihvaćaju ni danas. S time da postoji razlika među njima što se tiče gledanja na ta pitanja. Tada je krenulo - dobar je Franjo Tuđman, on je završio rat u BiH, potpisan je Daytonski sporazum, ali on je sada tvrd orah.

Sada Hrvatska postaje dio politike rješenja zapadnog Balkana. U toj politici europskih zemalja nito nije htio imat tvrdog, jakog političara. Tada dolazi do afere koja je bila predmet mog intervjua, tada sam mogao napraviti autonomiju jedne ljudske destrukcije, da parafraziram, kako su se ponašali akteri. Ali tada to nisam htio napraviti jer bih dolijevao ulje na vatru postojećeg kaosa koji je vladao u državi.

Prozvao je i neke osobe koji su radili Tuđmanu o glavi, da su kovali urotu...

"Nisam zadovoljan kako je to prezentirano u medijima. Ja nisam rekao da je neko od njih tada rušio Tuđmana. Svima je tada bilo ugodno u krilu Tuđmana, ali su htjeli preuzeti vlast nakon njega i tada su Ivića Pašalića percipirali kao najvećeg konkurenta. Bilo je tu niskih udaraca, ali političkih udaraca, što je folklor svake politike u jednoj demokraciji. Problem je nastao kada su oni to povezali s vojnom službom koja nikada nije sudjelovala u tome. Oni su to znali, ali su šutjeli. Kasnije je bilo rečeno da Hrvatsaka mora izručiti generale, reorganizirati vojsku pod navodne znakove, jer to znači umiroviti kadrove, sigurnosnosg sustava najprije, a onda i časnike itd, itd.

To je napravljeno sa sasvim drugim ciljevima, da se obezglavi ta jaka snaga, ta potencija koju je hrvatska vojska imala", kazao je Markica Rebić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (5)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak