Nezavisne: Obična gripa opasnija od svinjske

Radiosarajevo.ba
Nezavisne: Obična gripa opasnija od svinjske


Ipak, s pojavom prvih slučajeva u našoj, ali i susjednim zemljama ustanovljeno je da oboljeli nisu u životnoj opasnosti, odnosno da je virus manje opasan čak i od običnog gripa.

Zbog velikog broja smrtnih slučajeva u svijetu, a tolike bezopasnosti kod nas, pojavile su se čak i spekulacije da se ne radi o istom virusu, te da je sve možda bio potez farmaceutskih kuća kako bi se prodale zalihe lijekova proizvedenih nakon pojave ptičjeg gripa.

"Ne shvatam zaista kako to da svake godine imamo poneki grip, uvijek životinjskog porijekla, od koga u svijetu umru stotine ljudi, a dok dođe do nas potpuno je bezopasan. Priča se da je to možda napravljeno u nekom laboratoriju, ko zna iz kog razloga", navodi Banjalučanin Milenko Tepić.

Ranko Škrbić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS, ističe da je riječ o istoj vrsti gripa, ali da virus H1N1, kao i svi ostali virusi, veoma brzo mutira.

Mutiranje novog virusa: "Ovaj grip je krenuo s dosta nejasnim ishodom kako će se dalje razvijati u Meksiku. Brzo se proširio na SAD i u tom trenutku bojazan u tom smislu da bi mogao značajnije pogoditi čitavu zemaljsku kuglu sa veoma opasnim posljedicama je bila opravdana. Brzo se shvatilo da smrtnost od tog virusa nije tako velika, da je ona otprilike tu negdje kao i kod sezonskog gripa, dva do tri odsto. Najveći broj oboljelih i umrlih je tamo gdje se virus pojavio", govori Škrbić.

U međuvremenu je, priča, došlo do blagog mutiranja tog virusa, bar tako govore informacije koje su dobili od relevantnih institucija i stručnjaka, tako da je i vakcina koja je pravljena za prvi soj, odnosno prvu vrstu virusa, dijelom već na neki način izmijenjena. Zato se, tvrdi, malo i čekalo sa pojavom vakcine.

Prema njegovim riječima, interesantno je da je antivirusna terapija kojom raspolažemo mi ovdje i čitav svijet i dalje efikasna i za prvi soj koji se pojavio i za mutirani soj.

Na pitanje da li postoji mogućnost da je ovaj virus laboratorijski napravljen, Škrbić je odgovorio da kao ozbiljan čovjek i neko ko se bavi zdravstvom ne može nikako da prihvati takvu vrstu opservacije, koja je više laička.

"Ko bi se igrao sa virusom gripa, dizajnirao neki novi soj bez jasnog izgleda kakve će to sutra imati posljedice na ukupno čovječanstvo. Svake godine sezonski grip odnese više života nego što bi jedan grip ovakve vrste prouzrokovao. Činjenica je da se slična stanja ciklički ponavljaju i postoji određeni strah da neke nove vrste gripa sa novim virusima to mogu izazvati. Ali, ne treba vama laboratorij, priroda je sama po sebi najveći laboratorij i pravi takve kombinacije koje ljudski um ne može da zamisli", govori Škrbić.

Dodaje da se ne zna šta će donijeti jesen, kada bude prisutna sezona nižih temperatura i gripa, kao što je sada prisutna u Južnoj Americi, gdje zato ima veći broj slučajeva oboljelih nego u drugim zemljama.

Za očekivati je, ističe, da će ovaj grip trajati više od godinu, a možda i preko dvije.

Škrbić skreće pažnju građanima da lijekove protiv gripa ne mogu uzimati u apotekama sami, kada to požele, nego se tačno zna ko može da ih propiše.

Lijekova ima dovoljno: U Institutu za zaštitu zdravlja RS ističu da se ovaj virus zvanično vodi kao "novi H1N1 2009 pandemijski grip", a ne kao svinjski.

"Iako se pojavom prvih slučajeva oboljelih u Meksiku mislilo da je riječ o svinjskom gripu, praćenjem kompletne epidemiološke situacije i promjenama u samom virusu konstatovano je da se radi o novom virusu H1N1. Broj oboljelih tokom ove pandemije je u porastu sa dosta niskom stopom smrtnosti, koja je čak niža od sezonskog gripa", navode u Institutu.

Dodaju da nije riječ o spekulacijama i marketinškom potezu farmaceutskih kuća, s obzirom na to da SZO zvanično sa svojim članicama kontroliše kompletnu epidemiološku situaciju pojave i kretanja virusa.

"Simptomi novog gripa slični su simptomima sezonskog, a to su povišena temperatura, respiratorne tegobe, malaksalost, bolovi u mišićima… Prenosi se kapljičnim putem - kihanjem, kašljanjem i bliskim kontaktom. Lična higijena je jedna od bitnih mjera kako za sprečavanje prenosa virusa H1N1, tako i za sprečavanje niza drugih infekcija", tvrde.

U liječenju se, kako navode, preporučuje konzumiranje vitamina C i uzimanje dosta tečnosti, a antivirotici se daju u težim kliničkim oblicima, uglavnom kod hospitalizovanih slučajeva.

Lijeka protiv ovog virusa, kažu u Institutu, ima dovoljno, ali on se za sada nalazi samo u bolničkim apotekama, ne može se kupiti, izdaje se samo na ljekarski recept, a preporuke za liječenje određuje infektolog.

Do sada je, ističu, u RS od ovog virusa oboljela jedna osoba, u svijetu je oboljelo 102.902, a umrlo 564 ljudi.

U Federaciji BiH do sada su potvrđena dva slučaja ovog gripa.

Nema vanrednih stanja: "Epidemiološka situacija u BiH, kada se posmatra sa aspekta gripa A H1N1, trenutno je stabilna, što znači da nema nikakvih vanrednih stanja. Mi interventne količine antivirotika imamo. Već prvu distribuciju smo radili po kliničkim centrima", kaže dr Aida Pilav, pomoćnik ministra u Sektoru za javno zdravstvo, monitoring i evaluaciju FBiH.

Dodaje da je interventna količina sasvim dostatna.

"Idemo dalje u nabavku antivirotika i vakcina, očekujući sezonsku gripu koja ide sa jeseni. U stalnom smo kontaktu sa kolegama iz Republike Srpske, razmjenjujemo informacije. Zarazne bolesti nemaju granice", govori.

Objašnjava da se kod sumnjivih simptoma rade brzi testovi, koji potvrđuju prisutnost virusa A, ali da bi se utvrdilo da li je H1N1, ide se na pi-si-ar metodu za koju je referentan Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, Institut za mikrobiologiju.

"Ne treba paničiti, nema potrebe da se ide na brze testove. Ono na šta apeliramo, ako imate simptomatologiju javite se ljekaru koji vas poznaje, koji će dati najbolji mogući savjet. Nemojte zatrpavati infektivnu kliniku brzim testovima, tome nema potrebe. Vjerujte da ćemo odreagovati najbolje što možemo. Ima lijekova dovoljno", naglašava ona.

Na jesen neće biti testova: Kaže da se na jesen, kada se očekuje veći broj oboljelih od gripa, testovi neće raditi jer nema potrebe.

"Test ima smisla kada su pojedinačni slučajevi u pitanju. Vi i sada imate nekakve viroze, povišenu temperaturu, ima simptome slične gripi, ali to nije virus A. Brzi testovi imaju smisla u principu kada se radi o pojedinačnim slučajevima. Sada imamo uvezene viruse koji dolaze sa one strane okeana, iz Australije, Amerike...", tvrdi.

Apeluje na građane da vjeruju svojim ljekarima, kod kojih će dobiti informacije kada počinje vakcinacija protiv sezonskog gripa, koja će biti od pomoći u prevenciji.

Kaže da se na našim prostorima jača sezonska gripa javlja u principu svake druge-treće godine.

"Kada se pojavila gripa, bile su pretpostavke da je prešla sa životinje na čovjeka, Nazvana je tada svinjska gripa. I narednih dva-tri mjeseca svjetska zdravstvena struka nije bila sigurna u kom pravcu to ide, pa je bila svinjska gripa, te meksička, najnoviji naziv je nova gripa pandemijska HJN1 - 2009. Sreća, virus je izmutirao, a nije se tačno znalo sa kakvim virusom imamo posla", govori Aida Pilav.

Ističe da je općenito prevencija od virusa gripa često pranje ruku.

"Kada kišete i kašljete, radite to u maramicu, ne u ruke. Ima i sada ljudi koji kišu, kašlju, imaju povišenu temperaturu, ali nije to virus A H1N1. Nemojte kihati među ukućanima, provjetravajte prostorije, ukoliko imate malu djecu dezinfikujte predmete opšte upotrebe, igračke", savjetuje Aida Pilav.

I Jelena Ravlija, šef Službe za epidemiologiju u Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH, navodi da se lijek tamiflu nalazi na njihovoj listi lijekova i ne zna da li se može naći u apotekama. U svakom slučaju tvrdi da se ne bi smio izdavati bez recepta.

U pojedinim banjalučkim i sarajevskim apotekama potvrdili su da imaju lijek tamiflu, da se njegova cijena kreće oko 70 KM i da se može kupiti bez ljekarskog recepta.

Žurke za bolji imunitet

Iako su od pojave svinjskog gripa Britanci bili u velikoj panici, plašeći se zaraze, sada su promijenili mišljenje pa namjerno organizuju "žurke svinjskog gripa", kako bi prebolovali mutirani virus H1N1 koji više nije smrtonosan i kasnije bili imuni na njega.

Roditelji Britanci, koji su dugo držali "žurke malih boginja" s početka ljeta, kako bi djeca mogla da dobiju bolest u pogodno vrijeme, prije izvjesnog vremena počeli su da prave slične žurke kako bi učinili djecu imunim na virus novog gripa prije nego što mutira u smrtonosnije oblike.

Takođe, roditelji se plaše da će vremenom da se istanje zalihe antivirusnog lijeka tamiflu, pa se trude da im djeca dobiju što prije grip, kako bi mogli na vrijeme da ih liječe.

Vlasti su apelovale na roditelje da budu mnogo oprezniji kada je u pitanju ovaj virus. Bez obzira na upozorenja ljekara, glasine o organizovanju ovakvih žurki raširile su se po cijelom Komonveltu, od Kanade do Australije.

nezavisne.com

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak