MMF: Istočnoevropske članice EU trebaju prihvatiti euro

Radiosarajevo.ba
MMF: Istočnoevropske članice EU trebaju prihvatiti euro

Posrnule zemlje Evropske unije u srednjoj i istočnoj Evropi trebale bi se prebaciti na euro čak i ako nisu punopravne članice eurozone, navodi se u izvještaju koje u ponedjeljak, 6. Aprila, prenosi londonski dnevnik „Financial Times“.

Eurozona bi mogla olabaviti pravila o pristupu kako bi joj se zemlje mogle pridružiti i kao kvazi-članice, bez mjesta u tijelima Evropske centralne banke, navodi dalje taj londonski dnevnik.

Za zemlje u EU „euroizacija“ nudi goleme prednosti što se tiče rješavanja tereta nagomilanih dugova u stranoj valuti, otklanjanja neizvjesnosti i obnove povjerenja, kaže se u tom izvještaju, sastavljenom prije otprilike mjesec dana.

Bez usvajanja eura, rješavanje tereta dugova u stranoj valuti zahtijevalo bi golema kresanja domaće potrošnje u nekim zemljama, koja bi naišla na snažan politički otpor.

List nadalje napominje da je navedeni izvještaj pripremljen u okviru u konačnici neuspjelog pokušaja MMF-a, Svjetske banke i Evropske banke za obnovu i razvitak da podupru panevropsku strategiju za EU i istočnu Europu.

Izvještaj koji obuhvata istočnu Evropu, bivše komunističke zemlje i Tursku predviđa 2,5-postotni pad bruto domaćeg proizvoda u novoj Evropi u 2009., nasuprot prošle jeseni prognoziranog rasta u visini 4,25%.

Također, izvještaj navodi da će navedena regija morati reprogramirati 413 milijardi dolara vrijedan vanjski dug koji dospijeva na naplatu u 2009. i finansirati 84 milijardi dolara manjkova na tekućim računima bilance plaćanja.

Zemlje članice G20 na prošlosedmičnom su samitu u Londonu dogovorile povećanje MMF-ovih rezervi na 750 milijardi dolara kako bi se pomoglo tržištima u nastajanju, uključujući i ona u istočnoj Evropi, da lakše prebrode globalnu financijsku krizu.

U posljednjih šest mjeseci MMF je odobrio zajmove u vrijednosti većoj od 60 milijardi dolara zemljama te regije, a među korisnicama sredstava iz navedenog programa zasad se nalaze Mađarska, Latvija, Rumunija, Srbija i Ukrajina.

Financial Times/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak