Pirotehnika i opasnosti: MUP KS i inspekcije otkrili kako se bore s tim problemom i kolike su kazne

0
A. Vatreš

Vrijeme novogodišnjih praznika, uz mnogo radosti i dobrog raspoloženja, često krije i opasnosti. U tom periodu pojačana je nabavka i upotreba pirotehničkih sredstava, prije svega petardi.

Posljedice neopreznog rukovanja pirotehnikom mogu biti tragične. Slučajeve povrijeđivanja petardama imamo svake zime, naročito kod djece, dok rakete i druga pirotehnička sredstva nerijetko izazivaju požare.

Predviđene kazne

Ova problematika u Kantonu Sarajevo primarno je uređena Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira. Iz MUP-a KS su za portal Radiosarajevo.ba objasnili u kojim uslovima se prema pomenutom zakonu pirotehnika smije koristi, a u kojima ne.

Velika potraga u Sarajevu: Nestao Faruk Forto

"Članom 6. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira predviđeno je da se bakljade, vatrometi i slične priredbe mogu priređivati, a pirotehnička sredstva na javnim mjestima mogu koristiti, u skladu sa odredbama ovog, ali i drugih zakona. Priređivanje takve priredbe mora se prijaviti nadležnoj policijskoj upravi najkasnije u roku od 72 sata prije njenog održavanja.

U toj se prijavi, između ostalog, mora navesti mjesto, vrijeme i svrha održavanja priredbe, količina pirotehničkih sredstava koja se namjerava upotrijebiti, podaci o stručnom licu koje će rukovati pirotehničkim sredstvima, kao i mjere osiguranja koje će se preduzeti - u prvom redu se odnosi na osigurano prisustvo vatrogasnih i medicinskih timova. Priređivač je dužan sprovesti sve mjere osiguranja koje mu u rješenju odredi policijska uprava. Isto tako, policijska uprava može zabraniti održavanje priredbe, ako bi realizacija takvog događaja mogla ugroziti javnu sigurnost", istakla je Mersiha Novalić, glasnogovornica MUP-a KS.

Dječak u Zagrebu teško povrijeđen, završio u bolnici: Policija poslala važno upozorenje

Za korištenje i prodaju pirotehnike jasno su propisane novčane kazne, a ukoliko to rade djeca i maloljetnici, sankcije snose njihovi roditelji ili staratelji.

"Zakonom je predviđena novčana kazna u iznosu od 300 do 900 KM za prekršaj protiv osobe koja na javnom mjestu posjeduje, pali, ustupa, prodaje, kupuje ili nudi petarde i druga pirotehnička sredstva bez odobrenja nadležnog organa. Ukoliko to rade djeca i maloljetnici, njihovi roditelji ili staratelji mogu biti kažnjeni novčanom kaznom od 400 do 1.200 KM."

Veliki problem predstavlja nelegalna prodaja, u čijoj prevenciji i suzbijanju MUP KS kontinuirano radi zajedno s Kantonalnom upravom za inspekijske poslove.

"Uprava policije MUP-a Kantona Sarajevo u kontinuitetu provodi akcije na suzbijanju ilegalnih aktivnosti u vezi s pirotehničkim sredstvima. Tako je u ovoj godini pronađeno i oduzeto više od 5.000 komada različitih pirotehničkih sredstava. Također, u vrijeme novogodišnjih praznika, Uprava policije MUP-a Kantona Sarajevo ove aktivnosti intenzivira u saradnji s inspektorima Kantonalne uprave za inspekcijske poslove."

I ove zime će biti pojačati sigurnosne mjere i kontrole na području KS, a iz MUP-a KS su uputili i apel svim građanima i gostima.

"Pripadnici Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo će i ove godine, od polovine decembra do polovine januara naredne godine, provoditi pojačane sigurnosne mjere i kontrole na području Kantona Sarajevo.

Potrebno je ne izgubiti iz vida najvažniju poruku u vezi sa pirotehnikom, a to je da njena upotreba, posebno kod djece i mladih, može rezultirati izrazito ozbiljnim povredama, nerijetko i trajnim invaliditetom. Svjedočili smo u proteklom periodu pričama iz okruženja gdje se korištenje pirotehničkih sredstava, koje je počelo iz zabave, završilo teškim opekotinama, oštećenjem ili gubljenjem vida, te teškim povredama prstiju i cijele šake.

Ne treba zaboraviti i da upotreba pirotehnike ugrožava zdravlje naših najosjetljivih sugrađana: starih, bolesnih, beba i osoba s poteškoćama u razvoju. Također, dokazane su i izuzetno štetne posljedice pirotehničkih sredstava na zdravlje i dobrobit životinja.

Stoga, apelujemo na sve naše sugrađane i sve goste koji će nam doći za novogodišnje praznike da ne koriste i da ne omogućavaju djeci korištenje pirotehničkih sredstava", poručila je Novalić za Radiosarajevo.ba.

Kontinuirani nadzori

Pitali smo i Kantonalnu upravu za inspekcijske poslove kako postupaju s problemom nelegalne prodaje pirotehničkih sredstava.

"Inspektorat tržišno-turističke inspekcije kontinuirano vrši inspekcijske nadzore koji podrazumijevaju kontrolu obavljanja trgovine bez odobrenja nadležnog organa i kontrolu prometa robe bez vjerodostojne dokumentacije, a što uključuje i prometovanje pirotehničkim sredstvima. S tim u vezi potrebno je istaći da je nadzor nad prodajom pirotehničkih sredstava primarno u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova, dok Inspektorat tržišno-turističke inspekcije nadzor nad prodajom istih vrši u okviru nadzora nad bespravnim prometom", kazala je Vildana Brdarić-Vranj, stručna savjetnica za informisanje Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.

Najavljen je pojačan nadzor za vrijeme praznika, koji će vršiti uz asistenciju službenika MUP-a KS.

"Inspektori inspektorata tržišno-turističke inspekcije će u toku aktivnosti koje će se u predstojećem periodu obavljati u skladu sa planom rada, uz asistenciju službenika Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, vršiti inspekcijske nadzore nad bespravnim prometom na svim frekventnim lokalitetima na području Kantona Sarajevo u prijepodnevnim i popodnevnim terminima."

Kantonalni inspektori su prošle godine izdali 156 prekršajnih naloga, a ove godine 60.

"Prema službenoj evidenciji Inspektorata tokom 2023. godine izdato je ukupno 156 prekršajnih naloga u iznosu od 156.000,00 KM prema osobama koje su zatečene u obavljanju trgovačke djelatnosti bez rješenja za rad, te je oduzeta i roba u vrijednosti od 13.194,10 KM koja je bila predmetom prekršaja i ista je predata Direkciji za robne rezerve Kantona Sarajevo do okončanja prekršajnog postupka pred nadležnim sudom.

Tokom prvih 10 mjeseci 2024. godine na ove okolnosti izdato je ukupno 60 prekršajnih naloga u iznosu od 60.000 KM, a podneseno je i 35 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka pred Općinskim sudom u Sarajevu, te izuzeta roba kojom je učinjen prekršaj u iznosu od 19.309,50 KM.

Također želimo istaći da se od strane ovog organa aktivnosti na suzbijanju bespravnog prometa na svim frekventnim lokalitetima Kantona Sarajevo, u saradnji sa pripadnicima policije MUP-a, vrše u kontinuitetu, u skladu sa raspoloživim resursima i drugim aktivnostima koje smo obavezni vršiti, te da samo ovaj organ ne može eliminirati pojavu nelegalnih uličnih prodavača, s obzirom na činjenicu da je to kompleksna problematika koja predstavlja opšti društveni problem."

Interesovalo nas je i kako je regulisana online prodaja pirotehničkih sredstava, koja je sve češći slučaj.

"Novi Zakon o unutrašnjoj trgovini ("Sl. novine FBIH", broj: 87/24) koji je stupio na snagu 14. novembra 2024. godine članom 50. definiše šta se tačno podrazumijeva pod elektronskom trgovinom, dok načini obavljanja prodaje na daljinu i elektronske trgovine tek trebaju biti propisani posebnim podzakonskim aktom od strane nadležnog Ministarstva. Ovaj organ do sada nije imao prijave vezane za online prodaju pirotehnike", dodala je Brdarić-Vranj za Radiosarajevo.ba.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak