Darja Softić-Kadenić o lažnim dojavama: 'Krivični dosije kod srednjoškolaca ima ozbiljne posljedice'
Gošća emisije Špica na TV Sarajevo bila je Darja Softić-Kadenić, ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo.
O rezultatima zadnjeg sastanaka s predstavnicima Tužilaštva KS, ministarstvom MUP-a KS, te koje zakonske odredbe možemo primijeniti u slučaju kažnjavanja maloljetnika, bila je tema razgovora s ministricom Softić-Kadenić.
Sarajevske osnovne i srednje škole od početka školske godine suočavaju se s lažnim dojavama o postavljenim bombama. Pitanje je koliko je zakon u našoj državi zapravo dobar i zašto kod mladih nema straha?
Pogledajte kako je Sarajevo ukrašeno povodom Dana državnosti BiH
“Na početku dok se postupci zaista ne provedu što zahtjeva određeno vrijeme i zaista neko bude sankcionisan vjerovatno tog efekta trenutno nema, mada je činjenica da je 12 maloljetnika lišeno slobode, da je jedan punoljetni srednjoškolac za njega je određena mjera pritvora, za tri maloljetnika je određena alternativna mjera pritvora, što je zapravo pritvor ali ne klasično iza rešetaka jer se prema maloljetnicima primjenjuju posebna pravila postupanja u krivičnom postupku. Oni su upućeni u Odgojni centar to je također mjera lišenja slobode, maloljetnik se izuzima iz porodice i smješta se u Odgojni centar. Prema četiri maloljetnika su izrečene mjere zabrane i ja smatram da su ovo zaista ozbiljne sankcije”, kaže Softić-Kadenić.
Ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo, ističe da ova vrsta krivičnih djela pored ove krivične odgovornosti za sobom povlači i građansku odgovornost, a to je odgovornost za štetu koja nastaje.
Također ističe da kod srednjoškolaca krivični dosije ima ozbiljne posljedice može vrlo ozbiljno uticati na njihov dalji razvoj ličnosti, planiranja karijere, fakulteta, putovanja, prelaska granica, te da nije nimalo bezazleno.
Pogledajte kompletno gostovanje:
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.