Krajem juna odluka njemačkog Ustavnog suda o Lisabonskom ugovoru

Radiosarajevo.ba
Krajem juna odluka njemačkog Ustavnog suda o Lisabonskom ugovoru

Njemački Ustavni sud će se 30. juna izjasniti o tome da li je Lisabonski ugovor u skladu s Ustavom Savezne Republike Njemačke.

Sud još uvijek razmatra žalbu Petera Gauweilera, umjereno desničarskog političara, kao i nekih ljevičarskih poslanika Bundestaga, koji smatraju da će usvajanje ovog ugovora smanjiti moć i ovlasti njemačkog državnog parlamenta u nekim pitanjima, a prije svega neke od osnovnih demokratskih principa.

Gauweiler je žalbu uložio na osnovu toga što smatra da će Evropska komisija imati mogućnost nametanja određenih zakona i direktiva nacionalnim parlamentima.

Žalbe i nedoumice su uzrokom neuobičajeno duge procedure izjašnjavanja Ustavnog suda, koji ovaj predmet vodi još od februara.

Na dosadašnjim raspravama, u kojima su učestvovali i njemački ministri, braneći Lisabonski ugovor, ali su neke sudije izrazile skepsu povodom prenošenja ovlasti s Njemačke na Uniju.

Još jedan od spornih aspekata sporazuma je i činjenica da će Komisija, odnosno Unija, imati ovlasti u krivičnom pravu, posebice u oblasti zaštite okoliša.

Sudija Udo di Fabio, koji vodi ukupnu proceduru i koji će obznaniti odluku javnosti, postavlja ključno pitanje: da li prijenos nadležnosti na Uniju nosi veće slobode za građane Unije.

Dnevnik „Frankfurter Allgemeine“ smatra kako će Lisabonski ugovor dobiti zeleno svjetlo Ustavnog suda, što će značiti, ukoliko i Irska krajem godine na referendumu usvoji Ugovor, reformu institucija Unije i njeno institucionalno jačanje.

Ovaj dnevnik također piše da će Ustavni sud u pozitivnoj odluci naglasiti da svaka buduća reforma Evropske unije mora dobiti odobrenje njemačkog parlamenta.

Većina medija se slaže oko toga da će Sud nastojati postići maksimalni konsenzus između osam sudija, kako ne bi bilo nedoumica i nejasnoća.

Pozitivna odluka će svakako pojačati pritisak na Irsku, gdje će se ujesen na referendumu građani drugi put izjašnjavati o Lisabonskom ugovoru, pri čemu sva istraživanja javnog mnijenja predviđaju pozitivan ishod.

Pored toga, Lisabonski ugovor treba biti ratificiran od strane poljskog predsjednika Lecha Kaczynskog i češkog predsjednika Vaclava Klausa.

radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak