Finansijska kriza stavila u drugi plan kršenje ljudskih prava
Radiosarajevo.ba
Ljudska prava postala su žrtva na brojnim mjestima jer se pažnja usmjerava na goruće finansijske probleme.
Migrantski radnici u Kini, izvorni narodi u Latinskoj Americi i milioni širom afričkog kontinenta već nose breme represije zvaničnih vlasti dok pokušavaju da protestuju protiv svog rastućeg siromašenja, navodi Amnesty International u godišnjem izvještaju, prenosi AP.
- Dok je svjetska pažnja usmjerena na propast titana finansijskih službi, oni koji su na samom dnu ekonomske piramide najteže pate, izjavila je generalna sekretatica Amnestyja Irene Khan u intervjuu.
Dodala je da intenzivna pažnja na popravljanju oštećenog finansijskog sistema podriva rasprave o nejednakosti, nesigurnosti i represiji.
- Mnogo teže je govoriti o stopi smrtnosti pri porođaju kada se urušavaju velike banke Wall Streeta, kazala je Khan.
Godišnji izvještaj Amnestyja o kršenjima ljudskih prava širom svijeta fokusirao se na posljedice ekonomskog pada u zemljama poput Kine, gdje se milioni migrantskih radnika iz njene goleme unutrašnjosti otpuštaju s posla zbog propasti izvoza. Vlasti su ojačale kontrolu nad medijima i pokušavaju uznemiriti ili hapsiti one koji osporavaju vladinu politiku, navodi se u izvještaju.
U Latinskoj Americi, Amnesty navodi da je ionako "kritična situacija" u brojnim domorodačkim grupama pogoršana krizom.
A u Africi, Amnesty navodi da su rastući životni troškovi izazvali proteste širom kontinenta - kako bi naišli na nasilnu represiju.
fena
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.