EU: Predviđa se slab odziv glasača na junskim izborima

Radiosarajevo.ba
EU: Predviđa se slab odziv glasača na junskim izborima

Rekordno niska izlaznost

Kako se približavaju izbori za Evropski parlament, građani Evropske unije sve manje su zainteresirani za glasanje. Takva tendencija mogla bi dovesti do rekordne visoke stope neizlaska na izbore od 66%, stoji u istraživanju koje je proveo Eurobarometar a prenosi francuski dnevnik „Liberation“.

Izvještaj Eurobarometra, ureda Evropske komisije za ispitivanja javnog mnijenja, koji će uskoro biti objavljen, pokazuje kako je slabo interesovanje za izbore primjetno u svim zemljama Unije.

Novi građani Unije, stanovnici zemalja koje su se pridružile 2004. i 2007. nisu ništa manje zainteresirani za izbore od svojih „starijih evropskih rođaka“, koji imaju decenije iskustva u evropskim parlamentarnim izborima.

Samo 17 % Poljaka namjerava izaći na izbore, što je najniža stopa predviđene izlaznosti na izbore, stoji u istraživanju koje je provedeno u januaru i februaru ove godine.

Minorna je razlika između Poljaka i Austrijanaca, od kojih samo 22 % namjerava glasati u junu ove godine , a prati ih 22 % Britanaca, 24 % Portugalaca i jedna četvrtina Slovaka.

Nešto više od četvrtine Mađara, Španaca i Čeha planira otići do glasačkih mjesta, a tako će postupiti i tek oko 30% Italijana i Bugara.

Spas u obaveznom glasanju?
U Njemačkoj, članici koja ima najviše stanovnika, na izbore bi trebalo izaći oko 43 % glasača, kako tvrdi Eurobarometar. U Holandiji i Francuskoj, zemljama u kojima je na referendumima odbijen evropski Ustavni ugovor, tek polovina građana bi trebala glasati.

Nekih 48% Grka i Kiprana, kao i 49 % Šveđana glasat će novi saziv Evropskog parlamenta.
Samo na Malti (56 %), Danskoj (56 5), Luxemburgu (62 %) i Belgiji (70%) će većina stanovništva izaći na izbore, s tim što se ne smije zaboraviti činjenica da je u posljednje dvije zemlje glasanje obavezno za sve građane koji steknu pravo glasanja.

Rezultati istraživanja mogu se tumačiti kao porast euroskepticizma među građanima Unije, ali i kao snažno osjećanje ljudi da se izborima neće ništa promijeniti. Samo 20 % ispitanika kao razlog svoje glasačke apstinencije navelo je krizu u procesu usvajanje Ustavnog ugovora.

Kako god, 64 % anketiranih građana i građanki Unije tvrdi da neće glasati jer im je potpuno nejasna funkcija poslanika u Evropskom parlamentu, dok je 62 % njih reklo da vjeruju kako izbori ništa ne mijenjaju u stvarnosti.

"Evropo, čuješ li me"
U međuvremenu, Evropska komisija se nada da će uvjeriti mlade ljude da kažu „Ne!“ glasačkoj apstinenciji. Tako je evropska izvršna vlast pokrenula na MTV-u panevropsku kampanju podizanja svijesti o izborima, sličnu onoj kakva je pod nazivom „Rock the Vote“ provedena u SAD-u.

Evropska verzija, donekle manje agresivna od američke, „Can You Hear Me, Europe“ („Evropo, čuješ li me“), pojavit će se kao serija promotivnih spotova na velikom broju televizijskih stanica u Evropi. Kampanja će se, pored toga, sprovoditi i putem web-stranica i kroz ulične akcije.

Izlaznost birača u Evropskoj uniji inače je niska. Na izbore u 2004. godini izašlo je tek 40% mladih ljudi, te 45,5 % ukupnog građanstva koje ima pravo glasa.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak