EU će razmjenjivati podatke o zatvorenicima iz Guantanama

Radiosarajevo.ba
EU će razmjenjivati podatke o zatvorenicima iz Guantanama

Američki predsjednik Barack Obama najavio je da će zatvoriti zatvor u Guantanamu do januara 2010. i zatražio od EU da primi neke od 60-ak zatvorenika koji predstavljaju najmanju prijetnju za javnost.

„Članice zanima profil bivših zatvorenika i razmjena informacija“, rekao je nakon sastanka u Luksemburgu češki ministar unutarnjih poslova Ivan Langer, dodajući da mehanizam za razmjenu informacija treba pronaći do idućeg sastanka ministara unutarnjih poslova EU 4. i 5. juna. „To je važno jer na granicama ne postoje kontrole, pa će se ti ljudi moći slobodno kretati Evropom“, objasnio je.

Schengenski prostor bez unutarnjih granica obuhvata 22 članice EU-a, Norvešku, Island i Švicarsku. „Samo osobe koje nisu osuđene za kaznena djela moći će biti prihvaćene u EU“, istaknuo je Langer.

Evropski komesar za pravosuđe Jacques Barrot rekao je da bi države članice EU mogle ograničiti kretanje tih ljudi. „Nije isključeno da, s obzirom na profil bivših zatvorenika, države članice donesu odluku o ograničenju kretanja na svom teritoriju“, rekao je.

Tačan broj zatvorenika koje bi Unija trebala primiti još nije poznat. Obamina administracija odlučila je „početi od nule“ i „razmotriti sve slučajeve“, rekao je jedan evropski diplomat.

„Ništa se tačno neće znati prije 22. jula. No, američki zahtjevi mogli bi se odnositi na šezdesetak bivših zatvorenika, a ako ih Evropska unija prihvati desetak do 15, to će biti dobro“, rekao je.

Pet članica EU spremno je prihvatiti zatvorenike iz Guantanama: Francuska, Portugal, Španija, Velika Britanija i Italija. To bi ih moglo učiniti još nekoliko, poput Irske, Mađarske, Litve i Estonije. Protive se pak Austrija, Švedska, Nizozemska, Češka i Poljska, dok su Njemačka, nordijske zemlje, Belgija i Luksemburg neodlučni.

„Svaka članica slobodna je reći da ili ne Amerikancima“, objasnio je Barrot, dodajući da bi pregovori s SAD-om o tome trebali završiti do juna.

U Guantanamu je od početka rata protiv terora boravilo više od 750 zatočenika iz cijelog svijeta. Ondje ih se nalazi još oko 250.

Euobserver.com/radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak