Efikasnije koristiti doprinos dijaspore
Radiosarajevo.ba
Sporazum će omogućiti Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice i Međunarodnoj organizacija za migracije (IOM) da zajednički rade na prikupljanju ogromnog razvojnog potencijala dijaspore kako bi ona doprinijela financijskom, ljudskom i društvenom kapitalu BiH, saopćeno je iz ovog ministarstva.
Saradnja će uključivati prikupljanje potrebnih podataka o dijaspori, njenim doprinosima, te angažiranje zainteresiranih strana iz javnog i privatnog sektora u međuinstitucijski proces izrade koherentne strategije i zakonskog okvira za maksimiziranje učinka takvih doprinosa.
Očekuje se izrada konkretnih inicijativa prilagođenih BiH čiji je cilj povećanje razvojnog uticaja dijaspore.
Ministar za ljudska prava i izbjeglice Safet Halilović istaknuo je veliki potencijal bh. dijaspore koji se BiH svakodnevno stavlja na raspolaganje i naveo da zaključivanje ovog sporazuma predstavlja novu fazu u saradnji sa dijasporom.
Provedbom sporazuma sistemski će biti reguliran sveobuhvatniji pristup efikasnijem korištenju raspoloživih kapaciteta dijaspore za razvoj BiH.
Ministar se zahvalio IOM-u za podršku i pomoć koju će ta organizacija pružiti u pripremi i implementiranju ovog značajnog projekta, naglasivši njihovo veliko iskustvo u brojnim sličnim projektima koje su uspješno realizirali širom svijeta.
Šef Misije IOM-a Regina Boucault izrazila je zadovoljstvo da je uspostavljen novi vid saradnje sa ovim ministarstvom. Ona je dodala da sporazum predstavalja podlogu široke saradnje kako bi se uspostavio kontakt sa bh. dijasporom i povećao doprinos i podrška dijaspore u svim oblastima, kao što su kultura, nauka, političko zalaganje, kao i u oblasti finansija i ekonomije.
Polazna konkretna inicijativa će biti iz oblasti novčanih doznaka i štednje dijaspore kao razvojne alatke za dobrobit dijaspore, njihovih porodica te za dobrobit BiH.
Više od 1.350.000 ljudi porijeklom iz BiH živi u inostranstvu, prvenstveno u Evropi i Sjevernoj Americi, što je brojčano više nego jedna trećina stranovništva u BiH.
Procjenjuje se da su 2008. godine novčane doznake u BiH iznosile više od 2,5 milijardi KM.
fena
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.