Da li je Arafat bio otrovan?

Radiosarajevo.ba
Da li je Arafat bio otrovan?

Ove optužbe su se pojavile nakon što se iznenada razbolio u oktobru 2004. godine.

- Ljekarima će se pridružiti i nekoliko političkih zvaničnika, najavio je Naser al Kidva, direktor Fondacije Arafat i Arafatov nećak, prenose izraelski mediji izveštaje svjetskih agencija.

Arafat je umro 11. novembra 2004. godine u 75. godini u jednoj vojnoj bolnici kraj Pariza od izliva krvi u mozak, kako je navedeno u zdravstvnom kartonu.

Njegova smrt podstakla je spekulacije da su ga ubili Izraelci, smatrajući ga preprekom za sklapanje konačnog mirovnog sporazuma između dva naroda.

Arafatova udovica Suha odbila je obdukciju, a francuski ljekari pridržavali su se strogih pravila da ne objelodanjuju stanje pacijenta. Ni palestinska strana nikada nije saopćila konačan zaključak o Arafatovoj smrti.

U izveštaju francuskih ljekara, do kojih su došle neke novinske agencije, ne pominje se trovanje, ni da je Arafat bolovao od side, o čemu se takođe govorilo kao mogućem uzroku smrti.

Izrael je još tada kategorično odbacio tvrdnje u umješanost u Arafatovu bolest, a francuski ljekari nisu pronašli nijedan trag poznatog otrova toksikološkim ispitivanjima.

U knjizi o Arafatu, izraelski autori su kasnije, pozivajući se na taj lijekarski izveštaj, ipak, naveli kao moguće uzroke trovanje, sidu i infekciju.

Međutim, stručnjaci koje je konsultovao "New York Times" usprotivili su se takvim konstacijama, navodeći da je Arafat umro od nepoznate infekcije, koja nije prouzrokovana sidom, niti trovanjem.

Arafat se prije potpisivanja privremenog mirovnog sporazuma s Izraelom 1993. godine dugo borio protiv te zemlje. Za taj sporazum je dobio Nobelovu nagradu zajedno s izraelskim premijerom Jicakom Rabinom i ministrom spoljnih poslova Šimonom Peresom.

fena

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak