Šta je sa slučajem psa Mede? Dobili smo odgovor iz Okružnog javnog Tužilaštva Istočno Sarajevo
Bosnu i Hercegovinu je potresao slučaj svirepog ubistva i mučenja psa Mede, a za to djelo, osumnjičenom M.A. iz Istočnog Sarajeva određen jednomjesečni pritvor prema prijedlogu Tužilaštva Istočno Sarajevo.
Na naš upit, poslan 30. oktobra 2024. godine o daljem mogućem pritvoru i slučaju psa Mede, iz Okružnog javnog Tužilaštva Istočno Sarajevo su nam odgovorili:
"Na osnovu Vašeg zahtjeva koji smo zaprimili 30.10.2024. godine, obavještavamo Vas da Tužilaštvo nije podnijelo prijedlog za produženje mjere pritvora protiv lica sa inicijalima M.A. jer za to nisu postojali zakonski razlozi.
Hiljade radnika ostaje bez posla: Njemački gigant najavio bolne rezove nakon milijardi eura gubitka
Postupajući tužilac u navedenom predmetu nastavlja provoditi sve mjere i radnje radi utvrđivanja svih okolnosti izvršenog krivičnog djela navedenog u Izvještaju. Nakon provođenja svih mjera i radnji, te nakon utvrđivanja svih činjenica i okolnosti relevantnih za ovaj postupak, postupajući tužilac će donijeti daljnje odluke u ovom predmetu.
S obzirom da se radi o otvorenom predmetu nismo u mogućnosti da Vam pružimo više informacija."
Slučaj psa Mede je bosanskohercegovačku javnost potresao nakon snimke na kojoj se vidi da je pas Medo svezan za traktor, upucan tri puta, te vožen više kilometara po cesti. Pas Medo, izranjavan i izmučen, uginuo je od istih povreda u veterinarskoj stanici.
Građani i građanke su nakon toga organizovale i protest na kojima su jasno izneseni zahtjevi za sve šape koje nemaju svoj glas.
Osim zahtjeva za promjene zakona, protesti su dodatno motivirani prijetnjama koje je porodica počinitelja uputila Dragani Gajić, koja je spasila psa i odvela ga veterinaru. "Ko ima životinju, može je povesti da nam bude podrška," pozivaju organizatori.
Nadležnim institucijama upućeni su sljedeći zahtjevi:
- Izmjena i dopuna Krivičnog zakona FBiH i izjednačavanje sa KZ RS, da se promijeni član 318 i ljudi koji muče i ubijaju životinje kazne zatvorom od dvije godine, a ne šest mjeseci (kako sad stoji), te i da se napušptanje životinje klasifikuje kao krivično djelo;
- Izmjena i dopuna Zakona o lovstvu FBiH gdje se "dopušta" ubijanje pasa te da se riječ "uklanjanje" u zakonu zamijeni s "premještanjem"
Djevojka koja je pronašla Medu i koja ga je odvela veterinaru obavijestila je javnost o prijetnjama koje prima. "Prijeti mi njegova žena da ima ko će i mene da ubije. Zovem inspektora, ne javlja se, brat mi piše da imaju plan, a sama živim. Kako policija na to ništa?" napisala je na svom Facebook profilu.
Sve naše životinje, sva bića koja nas okružuju kao ljude, zaslužuju pažnju i dobro ophođenje, zaslužuju da žive sa nama i budu ono što jesu - naši prijatelji, a ne predmet mučenja i zlostavljanja koje je pas Medo i druge bezimene, javnosti nepoznate životinje prošle.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.